חשופי שת - שמואל ב' י' | מיכאל פדידה

מאת: מיכאל פדידה ת.פרסום: 31/07/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 דוד שלח מנחמים למלך עמון לנחמו על מות אביו. עבדיו חשדו שהשליחים של דוד מנצלים את ניחום האבלים להסוות משימת ריגול. מן הראוי להזכיר בהקשר זה שיוסף שהתנכר לאחיו האשים אותם שלא באו לשבור שבר במצרים אלא באו לרגל ולחשוף נקודות חולשה בהגנה של מצרים מפני אויב: "ויאמר אליהם מרגלים אתם לראות את ערוות הארץ באתם" – בראשית מ"ב 9. איזכור זה יכול להוביל לפענח את העלבון שהסב מלך עמון לשליחיו של דוד. הם באו לחשוף את סודות הביטחון הכמוסים של עמון ("ערות הארץ") ומלכם חשף את ערוותם (הוא גזר את מדיהם וחשף את אחוריהם ואת אבריהם האינטימיים).

יש לשים לב לסמליות נוספת במעשי ההשפלה של שליחי דוד : הזקן משמש לציון גבריות ובחיתוכו לחצי הם פגעו בגבריות שלהם וגם הלעיגו עליהם. חשיפת השת שלהם נועדה גם להפוך אותם מגברים לתינוקות, שכן תינוקות הסתובבו לעתים חשופי שת.

במזרח הקדום נהגו להוביל את השבויים של האויב חשופי שת: "כן ינהג מלך אשור את שבי מצרים ואת גלות כוש, נערים וזקנים, ערום ויחף וחשופי שת ערות מצרים" – ישעיהו כ` 4 חשיפת השת של שליחי דוד על ידי העמונים באה להגדיר אותם כאויבים שיש ללחום בהם. העמונים הבינו שבמעשיהם כלפי שליחיו של דוד הם הכריזו עליו מלחמה. הראיה: הם התכוננו להתקפה מצד דוד על העלבון שהסבו לשליחיו ופנו לארמים שיתגברו את צבאם. ואכן הם ניחשו נכון את תגובת דוד: הוא שלח את צבאו להילחם בעמונים ובבני בריתם.