מעשי ההתגרות של אבשלום  - שמו"ב ט"ו | מני גל

מאת: מני גל, בתמונה דף מתוך 'MORGAN BIBLE' חיי אבשלום ת.פרסום: 07/08/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

דוד הצעיר, הנמרץ, הערמומי, הסמכותי והאסרטיבי הפך עם הזמן למלך עייף, שאיבד את חושי חיית הטרף שהיו לו. לו היה שומר על כוחותיו שהיו לו פעם, היה מבחין באיום הגדול שמהווה אבשלום על המשך שלטונו, והיה מגיב במהירות ובנחישות. מעשיו של אבשלום, המתוארים בתחילת הפרק, מעידים על גודל הסכנה ועל אישיותו הפרובלמטית של אבשלום.

וַיְהִי מֵאַחֲרֵי כֵן, וַיַּעַשׂ לוֹ אַבְשָׁלוֹם מֶרְכָּבָה וְסֻסִים, וַחֲמִשִּׁים אִישׁ רָצִים לְפָנָיו.

המרכבה והסוסים הם גינוני מלכות. אבשלום מצהיר בפומבי על כך שהוא מיועד לרשת את אביו. תגובתו של דוד אינה מצוינת בפרק, והיעדרה אופייני למכלול תגובותיו הפאסיביות על תככי ארמון המלכות, החל מאונס תמר, עבור לרצח אמנון, ועד להתעלמות שלו משיבת אבשלום לירושלים. מלך פאסיבי יוצר ואקום, ואל תוך הואקום הזה נכנס אבשלום, מצויד בזכויות בן-המלך, בקסם אישי, ביצרים עזים, בתוקפנות ובערמומיות.

וְהִשְׁכִּים אַבְשָׁלוֹם, וְעָמַד עַל יַד דֶּרֶךְ הַשָּׁעַר, וַיְהִי כָּל הָאִישׁ אֲשֶׁר יִהְיֶה לּוֹ רִיב לָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ לַמִּשְׁפָּט, וַיִּקְרָא אַבְשָׁלוֹם אֵלָיו, וַיֹּאמֶר: אֵי מִזֶּה עִיר אַתָּה? וַיֹּאמֶר: מֵאַחַד שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל עַבְדֶּךָ. וַיֹּאמֶר אֵלָיו אַבְשָׁלוֹם: רְאֵה, דְבָרֶךָ טוֹבִים וּנְכֹחִים, וְשֹׁמֵעַ אֵין לְךָ מֵאֵת הַמֶּלֶךְ.

המלך של אותם ימים רחוקים היה גם השופט העליון. כאשר, בדרכך אל המלך להישפט אצלו, עוצר אותך מישהו ומציע לך משפט אלטרנטיבי, הוא מערער על סמכות המלך. אבשלום גם מאשים את דוד בניהול משפט, שאינו מקשיב כלל לתלונות הנתינים הפשוטים. הוא מאשים את המלך בעיוות הדין.

וַיֹּאמֶר אַבְשָׁלוֹם: מִי יְשִׂמֵנִי שֹׁפֵט בָּאָרֶץ, וְעָלַי יָבוֹא כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִהְיֶה לּוֹ רִיב וּמִשְׁפָּט, וְהִצְדַּקְתִּיו.

הכרזה זו של אבשלום חושפת את דרכו המושחתת. אל הדיין באים כדי לברר בדרך משפטית מי צודק. כשהדיין מכריז מראש, שכל מי שיבוא אליו – הוא יצדיק אותו, הוא מודה בעיוות הדין. טכנית זה גם בלתי אפשרי, שכן בכל התדיינות משפטית יש שני צדדים. אם אחד מהם יזכה – השני יפסיד.

וְהָיָה בִּקְרָב אִישׁ לְהִשְׁתַּחֲוֹת לוֹ, וְשָׁלַח אֶת יָדוֹ, וְהֶחֱזִיק לוֹ, וְנָשַׁק לוֹ.

על `ניגוד עניינים` שמעתם? השופט המטפח קשר חברי אישי עם מי שבא להישפט אצלו – פסול לשבת בדין.

בלשון דורנו נגדיר את אבשלום כ`פצצה מתקתקת`. התנ"ך אינו מתמהמה, ועוד באותו פרק הוא מספר על פרוץ המרד, על תגובתו המבוהלת של דוד ועל בגידת יועצו של המלך. הפרק הבא יתאר במפורט את הימים הקשים ביותר לדוד, בהם נראה כי כלו כל הקיצים.