מה היה אילו?  שמואל ב' י"ח |מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 11/08/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בדרמות גדולות כמו הסיפור שלפנינו ישנן נקודות צומת, בהן יכולים היו העניינים להתגלגל בכיוון אחר. הטרגדיה היוונית מדלגת על צמתים אלה מתוך אמונה עמוקה, שהסוף הרע נגזר מראש, וכי האנשים, גיבורי הסיפור, לא היו יכולים לכוון אותו כרצונם. אין הדבר כך בסיפור התנ"כי.

מהן נקודות הצומת בסיפור מרד אבשלום?

בפני אבשלום עמדו שתי אפשרויות, כאשר הכין עצמו לרדוף אחר אביו. הוא בחר באפשרות, שהציג בפניו חושי, ונפל בפח שכרה אותו יועץ נאמן לדוד. לו בחר בעצת אחיתופל, היה זוכה בכל הקופה – דוד היה נהרג, מלחמת אזרחים היתה נמנעת, ואבשלום יכול היה לעלות למלוכה בגאון, לשאת את קינת אבשלום על דוד, ולדאוג שסיפורו יונצח בתנ"ך בדרך שתציג אותו כיורש הלגיטימי שהחליף את האב הזקן. אפשרות שלישית, לא לצאת למרדף אחרי דוד ולהניח שהמלך הזקן והעייף יוותר על כתר המלוכה, לא נשקלה כלל. אהבתו של דוד לאבשלום והפאסיביות שלו היו מתנגשות בגישתם התוקפנית והמעשית של בני צרויה, ולא קל לקבוע מה היה גובר.

משעומד הקרב לפרוץ, מבקש דוד לעמוד בראש הצבא. לו היו נותנים לו אנשיו לעשות זאת, יתכן כי היה נופל בקרב. מי שמתנגד ליוזמת דוד הוא `העם`, המציג טיעונים מעשיים נגד הרעיון, ובכך מציל את חיי המלך. לו היה דוד נהרג, לא היתה כל משמעות לתוצאות הקרב. גם אם היו אנשי דוד מנצחים, היה מות המלך מכתיב המשך אחר לסיפור. מי שמנהל את קבלת ההחלטות בשעה קריטית זו אינו דוד הזקן והפאסיבי, שאינו יכול להפגין נחישות במלחמה עם בנו אהובו.

דוד מנסה עוד להשפיע על המשך העלילה, בבקשו מראשי הצבא, הלא הם יואב, אבישי ואתי, לא לפגוע באבשלום. הכרזתו זו נוכח כל הצבא מקנה תוקף לבקשה; אולם, כמו לגבי יוזמתו הקודמת של דוד, מישהו אחר לוקח אחריות על המצב, מישהו שמבין שכל עוד אבשלום חי, הקונפליקט לא ייפתר. לו היה אבשלום נהרג בסערת הקרב, לא היתה כל משמעות לדילמה הזאת, אבל, כמו שהסיפור נפרש לעינינו, אבשלום נתפס חי, תלוי בשערותיו בענפי האלה, ונתון לחסדי הצבא המנצח. יואב לוקח את האחריות, וללא התלבטות הורג את אבשלום. לו היה נשמע לדוד – היה לסיפור סוף אחר.

האם ניתן היה למנוע את הרג עשרים אלף לוחמי מחנה אבשלום (כמה נהרגו מאנשי דוד – לא מסופר לנו)? יתכן, לו היה נמצא בוגד באחד משני המחנות היריבים, שהיה רוצח את המנהיג לפני פרוץ הקרב, כמו שעשו רכב ובענה לאיש-בעל בן שאול. יתכן שהטבח היה נמנע, לו היה דוד נוקט יוזמה, ומציע את המלוכה לאבשלום, מהלך שבני צרויה היו, ככל הנראה, מנסים לבלום בכל הכוח.

סיומו העגום של המרד לא היה יכול להיות שונה. אנשי יואב השליכו את גופתו של אבשלום ההרוג לבור ביער וכיסו את הבור בגל אבנים מבזה. כל מה שנותר לדוד לעשות היה לקונן על אבשלום. כל מה שנותר ליואב לעשות היה להעמיד את המלך האבל על מקומו, ולתבוע ממנו להפגין את סמכותו כמלך לגיטימי נוכח פני העם.