עצות אחיתופל וחושי – ניתוח לשוני  שמואל ב' י"ז | מני גל

מאת: מני גל התמונה canstockphoto ת.פרסום: 11/08/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

את אופיו המוחצן והתיאטרלי של אבשלום כבר היכרנו. הוא הנסיך, שהופיע בפני העם במרכבה ובסוסים, כשחמישים איש רצים לפניו. הוא שהבעיר את שדהו של יואב בן צרויה כדי לאלצו לשכנע את דוד לקרוא אותו אל הארמון. הוא, שבנה את הכריזמה שלו, בין השאר, על יופיו החיצוני. עתה מסתבר, שגם דברי מליצה עושים עליו רושם יותר מעצות מעשיות. תיאטרליות זו מכריעה את הכף לרעתו של אבשלום. אם נשווה את דברי אחיתופל לדברי חושי, נגלה את ההבדלים בקלות.

וכך אומר אחיתופל:

אֶבְחֲרָה נָּא שְׁנֵים עָשָׂר אֶלֶף אִישׁ, וְאָקוּמָה, וְאֶרְדְּפָה אַחֲרֵי דָוִד הַלָּיְלָה, וְאָבוֹא עָלָיו, וְהוּא יָגֵעַ וּרְפֵה יָדַיִם, וְהַחֲרַדְתִּי אֹתוֹ, וְנָס כָּל הָעָם אֲשֶׁר אִתּוֹ, וְהִכֵּיתִי אֶת הַמֶּלֶךְ לְבַדּוֹ. וְאָשִׁיבָה כָל הָעָם אֵלֶיךָ כְּשׁוּב הַכֹּל, הָאִישׁ אֲשֶׁר אַתָּה מְבַקֵּשׁ, כָּל הָעָם יִהְיֶה שָׁלוֹם.

פשוט ולעניין. אחיתופל מציע, צעד אחר צעד, את המהלכים הבאים: הוא עצמו יגייס צבא של שנים עשר אלף לוחמים, יצא מיד למרדף אחר דוד ואנשיו, יפתיע ויתפוס אותם במצב של עייפות מהמנוסה, יבריח את כל אנשי דוד, יתפוס את המלך לבדו, יהרוג אותו, וישיב את כל העם בשלום הביתה, מה שימנע מלחמת אזרחים.

התכנית נשמעת מעשית. יש בה סיכונים, והיא מהמרת על כמה מרכיבים, כמו עייפות מחנה דוד, הצלחת גורם ההפתעה, הסיכוי להרוג את המלך בלי לפגוע ברבים מאנשיו והשפעת ההלם ממות דוד על נכונות העם לקבל עליו את אבשלום כמלך חדש.

חושי מציע את ההפך, אך לא אעסוק כאן בניתוח התוכן. אני סבור כי סגנון דבריו של חושי הוא שתורם תרומה משמעותית להשפעתו על אבשלום. נאומו של חושי נמלץ, וכנראה אבשלום אוהב את הדרמה שבדבריו. סגנונו של הנאום מקושט בדימויים ספרותיים כיד הדמיון הטובה על חושי. דוד ואנשיו גִבֹּרִים הֵמָּה וּמָרֵי נֶפֶשׁ הֵמָּה, כְּדֹב שַׁכּוּל בַּשָּׂדֶה. אם המתקפה הראשונה על אנשי דוד תביא גם לנפילת לוחמים מצבא אבשלום - גַם בֶּן חַיִל, אֲשֶׁר לִבּוֹ כְּלֵב הָאַרְיֵה, הִמֵּס יִמָּס. גודלו של צבא אבשלום, אם יושקע עוד זמן בגיוסו יהיה מִדָּן וְעַד בְּאֵר שֶׁבַע, כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל הַיָּם לָרֹב. עם צבא כל כך גדול אפשר יהיה לנחות על מחנה דוד כַּאֲשֶׁר יִפֹּל הַטַּל עַל הָאֲדָמָה. ואם יתבצרו אנשי דוד בתוך עיר - וְהִשִּׂיאוּ כָל יִשְׂרָאֵל אֶל הָעִיר הַהִיא חֲבָלִים, וְסָחַבְנוּ אֹתוֹ עַד הַנַּחַל, עַד אֲשֶׁר לֹא נִמְצָא שָׁם גַּם צְרוֹר.

אבשלום נופל בפח הנאום המתלהם והנמלץ של חושי. הוא מחפש דרמה. הוא יקבל את עצת חושי, יעמוד בראש הצבא, וילך לקראת תבוסתו בתופים ובחצוצרות. צבא דוד, יספיק בינתיים לחצות את הירדן אל ארץ ידידותית לדוד, לנוח, להשיג מידע מודיעיני רב ערך ולגייס את כל הניסיון הצבאי שרכשו במלחמות דוד כדי להכריע את הקרב הגורלי.