משפטי שלמה מודרנים -  מל"א ג' | מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 23/08/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 וכך למדים אנו מכתבה ב`הארץ` משנת 2014:

מערכת הבריאות באיטליה עומדת בימים אלה במוקדה של שערורייה רבתי, המהווה מעין גרסה מודרנית של משפט שלמה: שתי נשים שעברו טיפולי פוריות באותו בית חולים ברומא, תובעות לעצמן את התאומים הגדלים בבטנה של אחת מהן. הפרשה, המסעירה את המדינה, החלה לאחר שהתברר שרופאים בבית החולים "פרטיני", שבו טופלו שתי הנשים, השתילו בטעות עוברים של האחת ברחמה של האחרת. עתה תובעת לעצמה אמם הביולוגית של התאומים לקבל אותם לחזקתה אחרי הלידה. האשה ובן זוגה הודיעו כי יגישו תביעה משפטית. בעקבות הפרשה, פתחה בשבוע שעבר הפרקליטות של רומא בחקירת הנסיבות שבעטיין הוחלפו העוברים. עם קבלת הידיעה הקשה, החליטה האשה שברחמה התאומים, להמשיך בהריון. "לו רצתה להפיל היא כבר היתה עושה כן", אמר פרקליטה מיקלה אמברוזיני, שדבריו צוטטו בעיתון קוריירה דלה סרה. יש לציין כי לפי החוק במדינה, האם החוקית היא מי שיולדת את התינוק.

ככל שגדל בעולמנו מספר התינוקות הנולדים בסופו של תהליך השתלת עוברים, גדלה הסבירות שמדי פעם תתרחש ה`פאשלה` של החלפת עוברים בטעות. הנה, בשנת 2018 התרחש הביזיון הזה גם אצלנו, בישראל. כך מדווח Ynet:

לפני כשנתיים הגיעו שתי נשים שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית לבית החולים ברזילי באשקלון כדי שהעוברים יושתלו ברחמיהן. לכל אחת נקבעה שעה אחרת להליך - אבל הזיהוי שלהן בוצע בצורה רשלנית, והצוות שגה והשתיל את העוברים של האחת ברחמה של האחרת. הטעות התגלתה מאוחר מדי - והצוות הרפואי נאלץ להוציא את העוברים שהושתלו. מבית החולים נמסר: "חידדנו את הנהלים מאז"

שני המקרים האלה שונים, כמובן, מהסיפור שמספר לנו ספר מלכים. אין כל ויכוח לגבי זהות העוברים והוריהם, מה גם שכיום ניתן לאשש מסקנות כאלה בבדיקות גנטיות. האימהות העומדות זו מול זו אינן מאותגרות על ידי החוק באתגר רגשי, שנועד לגלות מיהי האם האוהבת, המוכנה לוותר על פרי בטנה למען יחיה. בנוסף לכך, הבעיה צצה עוד לפני לידת התינוקות, כששתיים מהאפשרויות העומדות לפני זו שהתינוקות נמצאים ברחמה הן ללדת או להפסיק את ההריון.

וריאציה נוספת, הנעשית יותר שכיחה כיום, היא תולדה של מהלכי פונדקאות. לעיתים מסרבת האם הפונדקאית, שאין לה כל קשר גנטי לולד שברחמה, למסור את התינוק להוריו המיועדים מלכתחילה. לפנינו סיפור מבריטניה, שפורסם ב-mako ב-2017:

אישה בריטית שהציעה לשמש אם פונדקאית עבור זוג הומואים, אך בחרה לשמור על התינוק אחרי שנולד, חייבת למסור את התינוק לאבותיו, כך פסק השבוע בית המשפט בממלכה המאוחדת. הזוג הכיר את האישה בעילום שם באינטרנט, והיא הסכימה לטוס לקפריסין בשנת 2015 כדי להחדיר את העובר לרחם. האבות תרמו זרע יחד עם ביצית מתורמת ספרדייה. לאם הפונדקאית ולבעלה יש עוד חמישה ילדים. לקראת הלידה היא שינתה את דעתה והחליטה לא לוותר על התינוק, שעכשיו בן 18 חודשים, ועל פי הדיווחים היא אף חיכתה כמה שבועות לפני שסיפרה לשני הגברים שהיא ילדה באפריל 2016. על פי ה"אינדיפנדנט", הפונדקאית שלחה מכתב לבני הזוג יום לפני שנולד הילד, וסיפרה להם שהיא עומדת להשאיר את התינוק. בני הזוג הגישו תביעה משפטית זמן קצר לאחר מכן, ובית המשפט קבע כעת כי הילד צריך לחיות עם אבותיו. שופטת בית המשפט העליון, לוסי תיאס, טוענת כי "מוטב שהתינוק יגדל עם אבותיו המיועדים והביולוגיים".

סיפורים אלה ממחישים עד כמה מסובכת רגשית וגם פילוסופית שאלת ה`בעלות` של הורים על ילדיהם. שאלה זו מקבלת פתרונות שונים בתקופות שונות ובמדינות שונות, שכן היא תלוית תרבות.