הקלטות נדירות מארכיון השמים - מל"א ח' | מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 01/09/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

באותה שעה חגיגית, ביום חנוכת המקדש, כאשר שלמה המלך נשא את נאומו לפני כל העם, היו ערוצי התקשורת בין שמים לארץ כבויים לרגל המעמד הגדול, אבל אלוהים שמע גם שמע את כל דברי שלמה, ותגובותיו נשמרו בסרטי הקלטה בארכיון השמים. סוף סוף נפתח הארכיון בפני הציבור, ואנו מביאים בפניכם בפעם הראשונה קטעים נבחרים מסרט ההקלטה הנדיר הזה:

(סרט הקלטה 4)
שלמה: יְהוָה אָמַר לִשְׁכֹּן בָּעֲרָפֶל. בָּנֹה בָנִיתִי בֵּית זְבֻל לָךְ, מָכוֹן לְשִׁבְתְּךָ עוֹלָמִים.
אלוהים: ישמעו אוזניך מה שפיך מדבר! אני אמרתי בפירוש, שאני רוצה להמשיך לשכון בערפל, אז מאיפה בא לך הרעיון המוזר הזה לבנות לי בית זבול, ולהניח שאני אשכון בו לעולמים?
שלמה: אתה אמרת - מִן הַיּוֹם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֶת עַמִּי אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרַיִם לֹא בָחַרְתִּי בְעִיר מִכֹּל שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל לִבְנוֹת בַּיִת לִהְיוֹת שְׁמִי שָׁם, וָאֶבְחַר בְּדָוִד לִהְיוֹת עַל עַמִּי יִשְׂרָאֵל.
אלוהים: לפחות אתה זוכר במדויק מה אמרתי. לא בחרתי בירושלים כמקום למקדש; בסך הכל בחרתי בדוד למלוך על העם; ודוד בחר לבנות בעירו את המקדש, אותו הבית שבכלל לא ביקשתי לבנות... מה יותר ברור מזה?
שלמה: ואתה אמרת אֶל דָּוִד אָבִי - יַעַן אֲשֶׁר הָיָה עִם לְבָבְךָ לִבְנוֹת בַּיִת לִשְׁמִי, הֱטִיבֹתָ כִּי הָיָה עִם לְבָבֶךָ, רַק אַתָּה לֹא תִבְנֶה הַבָּיִת, כִּי אִם בִּנְךָ הַיֹּצֵא מֵחֲלָצֶיךָ, הוּא יִבְנֶה הַבַּיִת לִשְׁמִי.
אלוהים: כן, זה מה שדוד אמר לך, ודוד סמך על דברי נתן, ואתה סמכת על דברי דוד. כעת אתה מבקש מהעם לסמוך על דבריך... מה אני קשור לכל זה?
שלמה: וְעַתָּה, יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שְׁמֹר לְעַבְדְּךָ דָוִד אָבִי אֵת אֲשֶׁר דִּבַּרְתָּ לּוֹ לֵאמֹר: לֹא יִכָּרֵת לְךָ אִישׁ מִלְּפָנַי, יֹשֵׁב עַל כִּסֵּא יִשְׂרָאֵל, רַק אִם יִשְׁמְרוּ בָנֶיךָ אֶת דַּרְכָּם לָלֶכֶת לְפָנַי, כַּאֲשֶׁר הָלַכְתָּ לְפָנָי.
אלוהים: אתה מבקש ממני לקיים הבטחות שהבטחתי לדוד? אתה בעצמך מזכיר את התנאים שהצבתי לו. הוא קיים את חלקו בעסקה? אתה יודע שלא. מה כעת?
שלמה: כִּי הַאֻמְנָם יֵשֵׁב אֱלֹהִים עַל הָאָרֶץ? הִנֵּה הַשָּׁמַיִם וּשְׁמֵי הַשָּׁמַיִם לֹא יְכַלְכְּלוּךָ, אַף כִּי הַבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר בָּנִיתִי.
אלוהים: בדיוק! הבית הזה לא מתאים לי מלכתחילה, ואתה יודע זאת. כשאני מנסה להבין מדוע בכל זאת בנית את הבית המיותר הזה, אני יכול לחשוב על כל מיני סיבות לא ראויות...
שלמה: וְשָׁמַעְתָּ אֶל תְּחִנַּת עַבְדְּךָ וְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר יִתְפַּלְלוּ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה, וְאַתָּה תִּשְׁמַע אֶל מְקוֹם שִׁבְתְּךָ, אֶל הַשָּׁמַיִם, וְשָׁמַעְתָּ, וְסָלָחְתָּ.
אלוהים: עכשיו ברור למה אתה חותר. יצרת מתקן סליחות מפואר. אתה מצפה להפעיל אותו למטרות שלך? אתה חושב שהמתקן הזה יוכל לאלץ אותי לסלוח כשלא אמצא לנכון לעשות זאת?... (סוף סרט הקלטה 4)

בשבוע הבא נביא קטעים נוספים מסרט ההקלטה הזה. מעניין מדוע לא חשף אלוהים את ההקלטה עוד בימי שלמה!