שלוש משימות מל"א י"ט| מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 20/09/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

מה עשה אליהו כנביא עד כה? הוא בישר בשם אלוהים על בוא הבצורת כעונש על חטאיו של העם ושל מלכו; במהלך אותן שלוש שנים קשות של בצורת הסתתר אליהו בנחל כרית, ואחר התמקד במשפחה אחת קטנה בצפון הארץ, שהבצורת הביאה אותה עד פת לחם, וחולל עבורה ניסים של יצירת מזון יש מאין והשבה לחיים של הבן שנפטר; זו האתנחתא לפני האירוע הגדול על הר הכרמל, אירוע שמחזיר את אליהו למישור הלאומי, מכריע (זמנית) את המלחמה בין אלוהים לבעל ומבשר על שוב הגשם. לפני האירוע על הכרמל פוגש אליהו את אחאב, מלך ישראל, ומתעמת איתו.

כעת, לאחר הטבח בנביאי הבעל והאשרה, הופך אליהו שוב למבוקש, והוא בורח, בצו ה`, עד הר האלוהים חורב. שם, בשקט שאחרי הסערה, מקבל אליהו מידי האלוהים את שלוש המשימות הבאות. שתיים מן המשימות אמורות להביא לידי ביטוי את מעורבותו העמוקה של אלוהים בפוליטיקה הארץ ישראלית והמזרח תיכונית. בשליחותו של האל מתבקש אליהו למשוח את חזאל למלך על ארם דמשק, ואת יהוא בן נמשי למלך על ישראל במקום בית אחאב.

אך אליהו לא יזכה לבצע שתי משימות אלה, והן תעבורנה לתלמידו אלישע. מה מבשרות משימות אלה? מחד – את עלייתה של ארם דמשק למעצמה אזורית גדולה ומסוכנת לממלכת ישראל, ומאידך – את סופה של העוצמה שהצליח בית עמרי הישראלי לצבור.

מדוע מסופר לנו, כי אליהו קיבל את המשימות האלה, למרות הידוע לנו מהפרקים הבאים, שאלישע הוא שביצע אותן? היו לו, לאליהו, ככל הנראה, יחסי ציבור מצוינים, וסופר מלכים עיצב עבורו סיפור גדול מהחיים, דיבור אישי עם אלוהים, יכולת עשיית ניסים, כישורי הפקה של אירוע מרשים ללא ספק על הכרמל, ואפילו יציאה לא טבעית מן העולם הזה. יתכן שלשם כך הסופר היה מעוניין להעניק לו, לאליהו, גם את הקרדיטים על ההתרחשויות המדיניות הגדולות של אותה תקופה – עליית הארמים והיחלשות הישראלים.

המשימה השלישית, משיחת אלישע לנביא במקומו, מסמנת את סוף תקופתו של אליהו, הקרב ובא. אליהו יתעמת פעם נוספת עם אחאב ואיזבל, והפעם על רקע מוסרי ולא פולחני, יתעמת גם עם בנו אחזיה, ויעלה על רכב האש במופע סיום מרהיב.

הפרקים הבאים ימחישו לנו את גודלה של הסכנה הארמית. כבר שכחנו, שנלחמנו בפלישתים...