בַּסְעָרָה הַשָּׁמָיִם - מל"ב ב'

מאת: עופר בורין התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 22/09/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

פתיחת הפרק היא ספוילר לעזיבת אליהו את כדור הארץ:

א וַיְהִ֗י בְּהַעֲל֤וֹת יְהוָה֙ אֶת־אֵ֣לִיָּ֔הוּ בַּֽסְעָרָ֖ה הַשָּׁמָ֑יִם וַיֵּ֧לֶךְ אֵלִיָּ֛הוּ וֶאֱלִישָׁ֖ע מִן־הַגִּלְגָּֽל ׃

יהוה מעלה את אליהו בסערה לשמים, אבל קודם כל עוזבים אליהו ואלישע (המחליף המיועד) את גלגל.
אליהו אומר לאלישע לעזוב אותו לנפשו בשעה שהוא הולך לבית אל. אלישע מסרב ונשאר דבוק לאליהו. כדי לקבל חפיפה מסודרת מאליהו צריך להתאמץ.
כשהם מגיעים לבית אל, יוצאים הנביאים של בית אל ואומרים ומבשרים לאלישע שהיום יהוה ייקח ממנו את אליהו. מסתבר שלא רק המספר של התנ"ך ואנחנו יודעים את הצפוי לקרות. גם אליהו יודע זאת, גם אלישע יודע זאת וגם בני הנביאים של בית אל יודעים זאת. מוזר.
הסיפור הזה חוזר על עצמו גם ביריחו.
יש לי מחשבה מדוע כל זה מסופר לנו בצורה כזו. אכתוב אותה בהמשך.
=====
אליהו ואלישע מגיעים במסעותיהם לנהר הירדן. אליהו פורס את אדרתו על הירדן והמים זזים לכבודם והם עוברים לצד השני מבלי להירטב. לכל זה יש עדים – 50 נביאים שעומדים מרחוק ומסתכלים.
שם, בעבר הירדן המזרחי, פונה אליהו לאלישע:

ט וַיְהִ֣י כְעָבְרָ֗ם וְאֵ֨לִיָּ֜הוּ אָמַ֤ר אֶל־אֱלִישָׁע֙ שְׁאַל֙ מָ֣ה אֶֽעֱשֶׂה־לָּ֔ךְ בְּטֶ֖רֶם אֶלָּקַ֣ח מֵעִמָּ֑ךְ וַיֹּ֣אמֶר אֱלִישָׁ֔ע וִֽיהִי־נָ֛א פִּֽי־שְׁנַ֥יִם בְּרוּחֲךָ֖ אֵלָֽי ׃

מה אתה מבקש אלישע? בקשה אחרונה לפני שאני עוזב אותך!
ואלישע מבקש את גודל רוחו של אליהו – כפול 2.
בקשה מוזרה לא? התלמיד מבקש מהמורה שלו להיות כפול ממנו ברוח.
לאור ההיסטוריה של אליהו – לי זה נשמע קצת מפחיד.
אליהו עונה לאלישע, שאם הוא יצליח להסתכל ולראות כיצד הוא נלקח ממנו – בקשתו תתקיים.
מיד אחרי כן קורה הדבר הבא:

יא וַיְהִ֗י הֵ֣מָּה הֹלְכִ֤ים הָלוֹךְ֙ וְדַבֵּ֔ר וְהִנֵּ֤ה רֶֽכֶב־אֵשׁ֙ וְס֣וּסֵי אֵ֔שׁ וַיַּפְרִ֖דוּ בֵּ֣ין שְׁנֵיהֶ֑ם וַיַּ֨עַל֙ אֵ֣לִיָּ֔הוּ בַּֽסְּעָרָ֖ה הַשָּׁמָֽיִם ׃ יב וֶאֱלִישָׁ֣ע רֹאֶ֗ה וְה֤וּא מְצַעֵק֙ אָבִ֣י׀ אָבִ֗י רֶ֤כֶב יִשְׂרָאֵל֙ וּפָ֣רָשָׁ֔יו וְלֹ֥א רָאָ֖הוּ ע֑וֹד וַֽיַּחֲזֵק֙ בִּבְגָדָ֔יו וַיִּקְרָעֵ֖ם לִשְׁנַ֥יִם קְרָעִֽים ׃

אליהו עולה בסערת רכב אש ופרשים לשמים ואלישע רואה זאת, הוא לא עוצם עיניים אל מול המחזה המפחיד. הוא עומד במשימה שהציב בפניו אליהו.
=====
הערה – אליהו ומשה עזבו אותנו בעבר הירדן המזרחי.
אליהו עלה בסערה לשמים ואילו משה נקבר במקום לא ידוע על האדמה.
משה, שכל ימיו שאף לחנך את העם לאמונה מופשטת באל נקבר באדמה, ואילו אליהו, אדם-מלאך, עולה לשמים בסערת אש וסוסים – כאילו לא מת.
אין ספק בעיני – משה הוא המופת.
=====
אלישע חוצה את הירדן בחזרה לצד המערבי כשהוא עושה את אותו נס שעשה אליהו קודם לכן עם האדרת שלו – המים נסוגים ממנו והוא לא נרטב.
50 הנביאים מבקשים מאלישע ללכת ולחפש את אליהו כדי לראות אולי יהוה זרק אותו על האדמה. אלישע אומר להם שאין צורך בכך, אבל הם מתעקשים, הולכים ולא מוצאים את אליהו.
מדוע הם התעקשו ללכת לחפש את אליהו? ייתכן והם רצו לוודא שהוא לא חוזר? מה שנקרא – ווידוא הריגה, או במקרה הזה ווידוא היעלמות?
נראה לי שזה קשור לכך שכולם ידעו מראש שזה מה שהולך לקרות. כשקנאי כמו אליהו עוזב את העולם, יוצאת על כך הודעה מראש כדי להרגיע את כל האנשים – הינה הקנאי הזה עוזב אתכם לנפשותיכם. הוא לא יכול לעזוב בשקט. הוא חייב לעזוב במופע גדול ובאופן שלא יותיר ספקות שהוא עזב. לכן יש עדים נביאים.
=====
המעשה הראשון שעושה אלישע – מטהר את המים המורעלים של יריחו באמצעות מלח. חשבתי – יפה מאוד. הינה אלישע, תלמידו של אליהו, עושה מעשה ניסים שמסמל חיים (מים). שינוי לעומת אליהו הקנאי שזרה הרס ואש סביבו. המים של אלישע מול האש של אליהו.
אבל מיד אחר כך, מסתבר שאלישע למד משהו מאליהו.

כג וַיַּ֥עַל מִשָּׁ֖ם בֵּֽית־אֵ֑ל וְה֣וּא׀ עֹלֶ֣ה בַדֶּ֗רֶךְ וּנְעָרִ֤ים קְטַנִּים֙ יָצְא֣וּ מִן־הָעִ֔יר וַיִּתְקַלְּסוּ־בוֹ֙ וַיֹּ֣אמְרוּ ל֔וֹ עֲלֵ֥ה קֵרֵ֖חַ עֲלֵ֥ה קֵרֵֽחַ ׃ כד וַיִּ֤פֶן אַֽחֲרָיו֙ וַיִּרְאֵ֔ם וַֽיְקַלְלֵ֖ם בְּשֵׁ֣ם יְהוָ֑ה וַתֵּצֶ֨אנָה שְׁתַּ֤יִם דֻּבִּים֙ מִן־הַיַּ֔עַר וַתְּבַקַּ֣עְנָה מֵהֶ֔ם אַרְבָּעִ֥ים וּשְׁנֵ֖י יְלָדִֽים ׃

ילדים לעגו למראהו של אלישע וזה עשה נס ושלח שתי דובות להרוג 42 ילדים, ועוד בשם יהוה.
צדק אלוהי?
יותר פחד אלוהים!
אלישע עשה זאת בשם יהוה – מידת החסד והרחמים של יהוה לא באה לידי ביטוי הפעם.
חבל.
והוא ממשיך בדרכו, כאילו כלום לא קרה:

כה וַיֵּ֥לֶךְ מִשָּׁ֖ם אֶל־הַ֣ר הַכַּרְמֶ֑ל וּמִשָּׁ֖ם שָׁ֥ב שֹׁמְרֽוֹן ׃ פ
======
אני מקווה שאלישע לא עשה את המעשה בשם יהוה, אלא רק חשב שזה בשם יהוה. ואילו יהוה, יושב לו איפה שיושב, סופק כפיו בייאוש ומקווה שעוד יצליח אלישע להיפטר מקנאות אליהו הדבוקה בו.
אם יצליח – נאמר שאכן רוחו גדולה מזו של אליהו (כפי שביקש)
אם לא יצליח – נישאר עם הקנאות.

ואלישע

נחיה ונראה...