הנביא מאכיל את העם לחם | מל"ב ד'| מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 26/09/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וְאִישׁ בָּא מִבַּעַל שָׁלִשָׁה, וַיָּבֵא לְאִישׁ הָאֱלֹהִים לֶחֶם בִּכּוּרִים, עֶשְׂרִים לֶחֶם שְׂעֹרִים, וְכַרְמֶל בְּצִקְלֹנוֹ, וַיֹּאמֶר: תֵּן לָעָם, וְיֹאכֵלוּ!  וַיֹּאמֶר מְשָׁרְתוֹ: מָה אֶתֵּן זֶה לִפְנֵי מֵאָה אִישׁ? וַיֹּאמֶר: תֵּן לָעָם וְיֹאכֵלוּ, כִּי כֹה אָמַר יְהוָה: אָכֹל וְהוֹתֵר!  וַיִּתֵּן לִפְנֵיהֶם, וַיֹּאכְלוּ, וַיּוֹתִרוּ, כִּדְבַר יְהוָה.

בארץ ישראל חיים מדי פעם על סף הרעב. זה מה שקורה כאשר הגשמים אינם יורדים כתיקנם. רעב גדול בעקבות בצורת של שלוש שנים הכביד על חיי התושבים בממלכת ישראל בימי אליהו ואחאב. אליהו התמודד עם מצוקת רעב משפחתית אצל האישה הצידונית בצרפת, וחילץ אותה ואת ביתה מחרפת הרעב. היכולת לחולל נס של בריאת מזון, השופע ללא הפסקה, עושה הרבה רושם בארץ מוכת בצרות. גם אלישע מפעיל את כוחו כנביא מחולל ניסים כאלה. הפעם מאכיל הנביא מאה איש, תלמידים חסרי כל, הנוהים אחריו, והם רעבים ללחם. הנס נעשה לעיני עם רב, וכמובן, שמו של אלישע הולך לפניו.

הנס הראשון המוזכר בתנ"ך, הקשור בבריאת מזון בשפע לעם הרעב, הוא, נס המן. נס זה, כמו ניסים אחרים המסופרים בתורה, נעשים ישירות על ידי ה`, ולא ע"י הנביא.

סיפורי הניסים של אלישע מאד מזכירים את סיפורי אליהו. שניהם גם ידעו להחזיר רוח חיים לאנשים, שכבר נפחו את נשמתם. אל היכולות האלה, שירש אלישע מאליהו, מצטרפת יכולת שלישית, והיא היכולת המרפאת. מסתבר שאלישע קיבל רוח נבואית כפולה ומכופלת, כפי שביקש מאליהו לפני פרידתם.

הסיפור של האכלת מאה איש בעשרים ככרות לחם שעורים מופיע בגלגול נוסף גם בברית החדשה. נצטט מהבשורה על פי מתי פרק ט"ו:

29  ויעבור ישוע משם, ויבוא אל ים הגליל, ויעל ההרה, וישב שם.30 ויבואו אליו המון עם רב... 32 ויקרא ישוע אל תלמידיו, ויאמר: נכמרו רחמי על העם, כי זה עומדם עמדי שלשת ימים, ואין להם מה לאכל, ואינני חפץ לשלחם רעבים, פן יתעלפו בדרך33 ויאמרו אליו התלמידים: מאין לנו במדבר די לחם להשביע את המון רב כזה?34 ויאמר ישוע אליהם: כמה ככרות לחם לכם? ויאמרו: שבע, ומעט דגים קטנים.35ויצו את המון העם, וישבו לארץ36 ויקח את שבע ככרות הלחם ואת הדגים, ויברך, ויפרוס, ויתן אל התלמידים, והתלמידים נתנו לעם37 ויאכלו כלם, וישבעו, וישאו מן הפתותים הנותרים שבעה דודים מלאים38 והאוכלים ארבעת אלפים איש, מלבד הנשים והטף.