בן נביא ויצחק רבין - מל"ב ט| עופר בורין

מאת: עופר בורין, התמונה גוסטב דורה ת.פרסום: 30/09/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

ממלכת ישראל במלחמה מול ארם. יורם בן אחאב נפגע והוא מחלים ביזרעאל (לשם הגיע גם מלך יהודה אחזיהו לביקור) ואילו הצבא שלו נמצא ברמות גלעד, כנראה בעיצומו של הקרב מול ארם.
אלישע מזהה את ההזדמנות לחסל את בית אחאב המנהיג עבודת אלילים בהובלתה של איזבל והוא שולח את אחד מבני הנביאים למשוח למלך את יהוא בן יהושפט. זה האיש שיהוה ציווה על אליהו למשוח אותו למלך ואליהו לא ביצע את ההנחיה. 
צריך לזכור – יהוה אמר לאליהו שלאחר הכתרת חזאל למלך ארם ויהוא למלך ישראל יבוא חורבן גדול על ישראל. חזאל הוכתר בפרק הקודם ועכשיו יהוא. אלישע מרגיש שמתקרבת קטסטרופה. אלה ההנחיות שהוא נותן לבן הנביאים:

א וֶאֱלִישָׁע֙ הַנָּבִ֔יא קָרָ֕א לְאַחַ֖ד מִבְּנֵ֣י הַנְּבִיאִ֑ים וַיֹּ֨אמֶר ל֜וֹ חֲגֹ֣ר מָתְנֶ֗יךָ וְקַח פַּ֣ךְ הַשֶּׁ֤מֶן הַזֶּה֙ בְּיָדֶ֔ךָ וְלֵ֖ךְ רָמֹ֥ת גִּלְעָֽד ׃ ב וּבָ֖אתָ שָׁ֑מָּה וּרְאֵֽה־שָׁם יֵה֨וּא בֶן־יְהוֹשָׁפָ֜ט בֶּן־נִמְשִׁ֗י וּבָ֨אתָ֙ וַהֲקֵֽמֹתוֹ֙ מִתּ֣וֹך אֶחָ֔יו וְהֵבֵיאתָ֥ אֹת֖וֹ חֶ֥דֶר בְּחָֽדֶר ׃ ג וְלָקַחְתָּ֤ פַךְ־הַשֶּׁ֨מֶן֙ וְיָצַקְתָּ֣ עַל־רֹאשׁ֔וֹ וְאָֽמַרְתָּ֙ כֹּֽה־אָמַ֣ר יְהוָ֔ה מְשַׁחְתִּ֥יךָֽ לְמֶ֖לֶךְ אֶל־יִשְׂרָאֵ֑ל וּפָתַחְתָּ֥ הַדֶּ֛לֶת וְנַ֖סְתָּה וְלֹ֥א תְחַכֶּֽה ׃

קח פך שמן, לך לרמות גלעד, פגוש בחשאי את יהוא, משוח אותו למלך ותברח. פשוט וקצר.
ומה עושה בן הנביאים:

ו וַיָּ֨קָם֙ וַיָּבֹ֣א הַבַּ֔יְתָה וַיִּצֹ֥ק הַשֶּׁ֖מֶן אֶל־רֹאשׁ֑וֹ וַיֹּ֣אמֶר ל֗וֹ כֹּֽה־אָמַ֤ר יְהוָה֙ אֱלֹהֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל מְשַׁחְתִּ֧יךָֽ לְמֶ֛לֶךְ אֶל־עַ֥ם יְהוָ֖ה אֶל־יִשְׂרָאֵֽל ׃ ז וְהִ֨כִּיתָ֔ה אֶת־בֵּ֥ית אַחְאָ֖ב אֲדֹנֶ֑יךָ וְנִקַּמְתִּ֞י דְּמֵ֣י׀ עֲבָדַ֣י הַנְּבִיאִ֗ים וּדְמֵ֛י כָּל־עַבְדֵ֥י יְהוָ֖ה מִיַּ֥ד אִיזָֽבֶל ׃ ח וְאָבַ֖ד כָּל־בֵּ֣ית אַחְאָ֑ב וְהִכְרַתִּ֤י לְאַחְאָב֙ מַשְׁתִּ֣ין בְּקִ֔יר וְעָצ֥וּר וְעָז֖וּב בְּיִשְׂרָאֵֽל ׃ ט וְנָֽתַתִּי֙ אֶת־בֵּ֣ית אַחְאָ֔ב כְּבֵ֖ית יָרָבְעָ֣ם בֶּן־נְבָ֑ט וּכְבֵ֖ית בַּעְשָׁ֥א בֶן־אֲחִיָּֽה ׃ י וְאֶת־אִיזֶ֜בֶל יֹאכְל֧וּ הַכְּלָבִ֛ים בְּחֵ֥לֶק יִזְרְעֶ֖אל וְאֵ֣ין קֹבֵ֑ר וַיִּפְתַּ֥ח הַדֶּ֖לֶת וַיָּנֹֽס ׃

בן הנביאים מפרט ליהוא מה עליו לעשות עם המלוכה – להרוג את כל בית אחאב, לא להשאיר מהם זכר, להרוג את איזבל ולתת לכלבים לאכול אותה.
מה קורה כאן? מדוע אלישע קיצר בהנחיות ובן הנביאים עבר על ההנחיות והרחיב בדבריו?
======
אני חושב שאלישע, כמו המנטור שלו אליהו, לא רצה להיות שותף לקטסטרופה הצפויה אותה גילה להם יהוה. ייתכן והוא קיווה שיהוא יקבל את המלוכה ויבצע הפיכה יותר רגועה ללא מרחץ דמים? אולי הוא קיווה שיהוא לא ייקח ברצינות את בן הנביאים שיברח בתום הטכס הפרטי? 
אלישע הוא נביא אמת, נביא חיים, והוא מרגיש שהמהלכים הצפויים אינם תואמים את אופיו.
אבל בן הנביאים פועל בכוח מלא ומלהיב את יהוא. הוא צעיר והוא לא הפנים את תורת אלישע. 
בן הנביאים הוא כמו הצעירים שגרמו להחלטה השגויה של רחבעם בן שלמה להקשות על העם יותר מאביו. ההחלטה שהביאה למרד שפיצל את הממלכה. 
======
יהוא פועל מיד.
עוזב את שדה הקרב והולך לבצע הפיכה.
הוא מגיע ליזרעאל והורג את מלך ישראל יורם.
על הדרך, הוא הורג גם את אחזיהו מלך יהודה (בכך הוא חורג מההנחיות של בן הנביאים), שכזכור בא לבקר את מלך ישראל.
לאחר שהרג את שני אלה, הוא פונה להשלים את מלאכת ההפיכה, והורג את איזבל במוות נוראי שבסופו גופתה מרוטשת ומפוזרת בשדה:

לה וַיֵּלְכ֖וּ לְקָבְרָ֑הּ וְלֹא־מָ֣צְאוּ בָ֗הּ כִּ֧י אִם־הַגֻּלְגֹּ֛לֶת וְהָרַגְלַ֖יִם וְכַפּ֥וֹת הַיָּדָֽיִם ׃ לו וַיָּשֻׁבוּ֮ וַיַּגִּ֣ידוּ לוֹ֒ וַיֹּ֨אמֶר֙ דְּבַר־יְהוָ֣ה ה֔וּא אֲשֶׁ֣ר דִּבֶּ֗ר בְּיַד־עַבְדּ֛וֹ אֵלִיָּ֥הוּ הַתִּשְׁבִּ֖י לֵאמֹ֑ר בְּחֵ֣לֶק יִזְרְעֶ֔אל יֹאכְל֥וּ הַכְּלָבִ֖ים אֶת־בְּשַׂ֥ר אִיזָֽבֶל ׃ לז ֯וְהָיָת נִבְלַ֣ת אִיזֶ֗בֶל כְּדֹ֛מֶן עַל־פְּנֵ֥י הַשָּׂדֶ֖ה בְּחֵ֣לֶק יִזְרְעֶ֑אל אֲשֶׁ֥ר לֹֽא־יֹאמְר֖וּ זֹ֥את אִיזָֽבֶל ׃ פ
======
זהו, חוסלו מלכי ישראל ויהודה שהיו עובדי עבודה זרה.
חוסלה איזבל, מקור העבודה הזרה. בת מלך צידונים שהשחיתה את עם ישראל.
עכשיו ניתן לצפות לפריחה של ממלכת ישראל ויהודה.

אבל אני רואה את הדברים קצת אחרת. 
אלישע לא הצליח למנוע את ההפיכה הרצחנית. העם עצמו לא עבר תהליך אמיתי של הפסקת העבודה הזרה (הרוע) ויהוא, המלך החדש, אינו אלא איש צבא מנוסה שאין סיבה לחשוב שמלכותו תהייה מפוארת וטובה.
נראה שהקטסטרופה עליה כתבתי במאמר הקודם התחילה.
אלישע, נביא האמת והחיים, קרוב לסוף דרכו. הוא, כמו אליהו קודמו, נכשל בביצוע שינויים עמוקים בעם ישראל (אליהו באש ואלישע במים).
נראה שממלכות ישראל ויהודה בדרך בטוחה לחורבן.
======
כמו הפיכות רבות שהיו בהיסטוריה העולמית, הרבה פעמים קורה שרע חדש מחליף רע ישן.
ובן הנביאים שותף.

היזהרו מנהיגים בבני נביאים צעירים.
היזהרו מנהיגים מנושאי שם אלוהים שדם ומוות בפיהם.
גם אם יהוה רוצה חורבן – יש רשות לאדם לשנות דרכו ול"קלקל" ליהוה. 
אברהם ומשה הוכיחו זאת.

ואצלנו, האם יש מי ש"יקלקל" את הנפילה לתהום שאנחנו צועדים אליה מאז שבן נביאי שקר רצח את ראש הממשלה שחיפש חיים?