אָבִ֔י רֶ֥כֶב יִשְׂרָאֵ֖ל וּפָרָשָֽׁיו / מלכים ב י״ג| עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 06/10/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 

הזרקור חוזר מממלכת יהודה לממלכת ישראל.
המלך בישראל הוא יהואחז בן יהוא.
יהוא כזכור היה זה שחיסל את הבעל ואת בית אחאב ואיזבל. בתקופתו מלכות ישראל הייתה חזקה.
כעת, בתקופת בנו יהואחז, הממלכה נחלשת ונלחצת ע"י ארם.
ההסבר להיחלשות בתנ"ך חייב להיות קשור לעבודת יהוה. ואכן כתוב:

ב וַיַּ֥עַשׂ הָרַ֖ע בְּעֵינֵ֣י יְהוָ֑ה וַיֵּלֶךְ אַחַ֨ר חַטֹּ֜את יָרָבְעָ֧ם בֶּן־נְבָ֛ט אֲשֶׁר־הֶחֱטִ֥יא אֶת־יִשְׂרָאֵ֖ל לֹא־סָ֥ר מִמֶּֽנָּה ׃ ג וַיִּֽחַר־אַ֥ף יְהוָ֖ה בְּיִשְׂרָאֵ֑ל וַֽיִּתְּנֵ֞ם בְּיַ֣ד׀ חֲזָאֵ֣ל מֶֽלֶךְ־אֲרָ֗ם וּבְיַ֛ד בֶּן־הֲדַ֥ד בֶּן־חֲזָאֵ֖ל כָּל־הַיָּמִֽים

יהואחז עושה הרע בעיני יהוה, יהוה כועס ונותן לארם ניצחונות על ישראל.
יהואחז מתחנן ליהוה ויהוה עוזר. ממש כמו בספר שופטים. כאילו לא התקדמנו כמה מאות שנים וכמה מלכים מאז:

ד וַיְחַ֥ל יְהוֹאָחָ֖ז אֶת־פְּנֵ֣י יְהוָ֑ה וַיִּשְׁמַ֤ע אֵלָיו֙ יְהוָ֔ה כִּ֤י רָאָה֙ אֶת־לַ֣חַץ יִשְׂרָאֵ֔ל כִּֽי־לָחַ֥ץ אֹתָ֖ם מֶ֥לֶךְ אֲרָֽם ׃ ה וַיִּתֵּ֨ן יְהוָ֤ה לְיִשְׂרָאֵל֙ מוֹשִׁ֔יעַ וַיֵּ֣צְא֔וּ מִתַּ֖חַת יַד־אֲרָ֑ם וַיֵּשְׁב֧וּ בְנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֛ל בְּאָהֳלֵיהֶ֖ם כִּתְמ֥וֹל שִׁלְשֽׁוֹם

לי ברור שזה רק עזרה זמנית כי אין כאן באמת שינוי מהותי ביחסי העם ויהוה ואין כאן שינוי מהותי בהתנהגות הכללית של העם שהיא התנהגות אלילית.
=====
יהואחז מת ובנו יואש מולך תחתיו. ביהודה מולך יהואש ובישראל מולך יואש. זה עוזר לנו לא להתבלבל...
יואש ממשיך בדרכי אביו וממלכת ישראל ממשיכה להיחלש. הוא גם מנהל מלחמות מול אמציה מלך יהודה. ממלכות ישראל ויהודה לא מצליחות להתאחד. זה עוד יעלה לשתיהן ביוקר רב:

יב וְיֶ֨תֶר דִּבְרֵ֤י יוֹאָשׁ֙ וְכָל־אֲשֶׁ֣ר עָשָׂ֔ה וּגְב֣וּרָת֔וֹ אֲשֶׁ֣ר נִלְחַ֔ם עִ֖ם אֲמַצְיָ֣ה מֶֽלֶךְ־יְהוּדָ֑ה הֲלֽוֹא־הֵ֣ם כְּתוּבִ֗ים עַל־סֵ֛פֶר דִּבְרֵ֥י הַיָּמִ֖ים לְמַלְכֵ֥י יִשְׂרָאֵֽל
=====
ואז לפתע, טוויסט בעלילה. המצלמה עוברת בחזרה לאלישע. זוכרים אותו? כבר כמה וכמה פרקים שהוא נעלם. מסתבר שאלישע הזדקן והוא חולה ונוטה למות.
יואש, מלך ישראל החוטא, נזכר באלישע ובא לבקר אותו. תמיד טוב לשמור על קשר עם נביא אלוהים גם אם אנחנו חוטאים לאלוהים ביומיום:

יד וֶֽאֱלִישָׁע֙ חָלָ֣ה אֶת־חָלְי֔וֹ אֲשֶׁ֥ר יָמ֖וּת בּ֑וֹ וַיֵּ֨רֶד אֵלָ֜יו יוֹאָ֣שׁ מֶֽלֶךְ־יִשְׂרָאֵ֗ל וַיֵּ֤בְךְּ עַל־פָּנָיו֙ וַיֹּאמַ֔ר אָבִ֣י׀ אָבִ֔י רֶ֥כֶב יִשְׂרָאֵ֖ל וּפָרָשָֽׁיו ׃

איזו חנופה. יואש, ששנים לא מתייחס לנביא האלוהים, אומר לנביא שהוא אבי רכב ישראל ופרשיו. כלומר הנביא הוא הכוח של ישראל.
קצת מזכיר לי את העבריינים והפושעים שרוממות כיפה ואמונה על ראשם ופשע ושחיתות בידם. גם חלק מהעסקנים והרבנים יכולים להיכנס לקטגוריה הזו.
אלישע מקבל את החנופה באהבה ומודיע ליואש שהוא הולך לנצח 3 פעמים את ארם בקרבות שונים. אלישע מסיים ואומר, שמאחר ויואש לא באמת ראוי, אזי הוא לא יצליח לחסל את ארם.
אלישע מת ונקבר. בשונה מאליהו הוא לא עולה בסערה לשמים. הוא נקבר, כמו משה, באדמה. ככה זה עם נביאים שאינם קנאים ומחרחרי מלחמה.
שנה לאחר קבורתו, קורה נס נוסף. הנס האחרון של אלישע:

כ וַיָּ֥מָת אֱלִישָׁ֖ע וַֽיִּקְבְּרֻ֑הוּ וּגְדוּדֵ֥י מוֹאָ֛ב יָבֹ֥אוּ בָאָ֖רֶץ בָּ֥א שָׁנָֽה ׃ כא וַיְהִ֞י הֵ֣ם׀ קֹבְרִ֣ים אִ֗ישׁ וְהִנֵּה֙ רָא֣וּ אֶֽת־הַגְּד֔וּד וַיַּשְׁלִ֥יכוּ אֶת־הָאִ֖ישׁ בְּקֶ֣בֶר אֱלִישָׁ֑ע וַיֵּ֜לֶךְ וַיִּגַּ֤ע הָאִישׁ֙ בְּעַצְמ֣וֹת אֱלִישָׁ֔ע וַיְחִ֖י וַיָּ֥קָם עַל־רַגְלָֽיו ׃

שנה לאחר מות אלישע, גדודי מואב מסתובבים בארץ, מגיעים לאזור הקבר, וזורקים לקבר את אחד מהמתים שלהם. באופן פלאי הוא חוזר לחיים.
הייתי מצפה שגדודי מואב ישתמשו ב"טריק" הזה ויחזירו לחיים את כל המתים שלהם. אבל לא. זה היה כנראה "טריק" חד-פעמי. (ייתכן והם ניסו וראו שזה לא עובד!)
כדאי שכל האנשים המשתטחים על קברי צדיקים, נביאים ומקובלים, בציפייה לתשואה כלשהיא, יקראו היטב את הפרק הזה ויבינו: הנביא הקבור לא עוזר למי שמבקש ממנו. הוא גם לא עוזר ליהודים. הוא עוזר פעם אחת (לא תמיד) ובאופן מקרי, לחייל מואבי שנזרק לקבר שלו ונוגע בעצמותיו.
אלישע כאילו אומר מקברו – נא לא להפריע ולא להטריד. את זה הבינו גדודי מואב. מתי יבינו זאת גדודי ישראל?
=====
ולסיום:

ה וַיָּ֜שָׁב יְהוֹאָ֣שׁ בֶּן־יְהוֹאָחָ֗ז וַיִּקַּ֤ח אֶת־הֶֽעָרִים֙ מִיַּד֙ בֶּן־הֲדַ֣ד בֶּן־חֲזָאֵ֔ל אֲשֶׁ֣ר לָקַ֗ח מִיַּ֛ד יְהוֹאָחָ֥ז אָבִ֖יו בַּמִּלְחָמָ֑ה שָׁלֹ֤שׁ פְּעָמִים֙ הִכָּ֣הוּ יוֹאָ֔שׁ וַיָּ֖שֶׁב אֶת־עָרֵ֥י יִשְׂרָאֵֽל

נבואת אלישע מתקיימת ויואש מצליח לנצח את ארם, אם כי זה ניצחון לא מוחץ. ארם עוד יחזרו.
=====
הערה אחרונה – בפרק הזה נפרדנו מאלישע.
אהבתי את התנהלותו של אלישע שהתחיל כתלמיד של אליהו הקנאי והשורף באש, החל את נבואתו העצמאית כקנאי חם מזג, ולאט לאט הפך לנביא של מים וחיים, ולבסוף מת כאחד האדם, נקבר באדמה, ומבקש להניח לו ולנסיו לעד.