האשורים באים! מל"ב ט"ו | מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 09/10/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 

בִּשְׁנַת שְׁלֹשִׁים וָתֵשַׁע שָׁנָה לַעֲזַרְיָה מֶלֶךְ יְהוּדָה מָלַךְ מְנַחֵם בֶּן גָּדִי עַל יִשְׂרָאֵל עֶשֶׂר שָׁנִים בְּשֹׁמְרוֹן, וַיַּעַשׂ הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה, לֹא סָר מֵעַל חַטֹּאות יָרָבְעָם בֶּן נְבָט, אֲשֶׁר הֶחֱטִיא אֶת יִשְׂרָאֵל כָּל יָמָיו. בָּא פוּל מֶלֶךְ אַשּׁוּר עַל הָאָרֶץ, וַיִּתֵּן מְנַחֵם לְפוּל אֶלֶף כִּכַּר כָּסֶף לִהְיוֹת יָדָיו אִתּוֹ, לְהַחֲזִיק הַמַּמְלָכָה בְּיָדוֹ. וַיֹּצֵא מְנַחֵם אֶת הַכֶּסֶף עַל יִשְׂרָאֵל, עַל כָּל גִּבּוֹרֵי הַחַיִל, לָתֵת לְמֶלֶךְ אַשּׁוּר חֲמִשִּׁים שְׁקָלִים כֶּסֶף לְאִישׁ אֶחָד, וַיָּשָׁב מֶלֶךְ אַשּׁוּר, וְלֹא עָמַד שָׁם בָּאָרֶץ.

השם `פּוּל` נעדר מרשימת המלכים האשוריים. האם זה המלך שקדם לתגלת פלאסר, הנזכר כמה פסוקים מאוחר יותר? מרשימת המלכים האשוריים ידוע לנו כי המלך האשורי שקדם לתגלת פלאסר היה אדד-נירארי ה-5, ותגלת פלאסר הוא שהדיח אותו מהשלטון על אשור. אם כן, מי היה פול?

פרקנו מדבר על תקופה קצרה יחסית, שבה עלו לשלטון בממלכת ישראל בזה אחר זה, ובדרכים אלימות שישה מלכים – זכריהו בן ירבעם (6 חודשים), שלום בן יבש (רוצח זכריהו, חודש אחד בלבד), מנחם בן גדי (רוצח שלום, מלך 11 שנה), פקחיה (בן מנחם, שנתיים), פקח בן רמליה (רוצח פקחיה, 4 שנים), הושע בן אלה (רוצח פקח, 9 שנים, עולה למלוכה כבר בתקופת שלטון יותם מלך יהודה). שרשרת מלכים אלה מלכה במקביל למלכותו ארוכת השנים של עוזיהו מלך יהודה ולראשית מלכותו של יותם בן עוזיהו. בסך הכל מדובר על תקופה של כעשרים ושמונה שנה, בין השנים 750 ל- 722 לפנה"ס. רוב השנים האלה (745-727) מלך באשור תגלת פלאסר השלישי.

היכולת שלנו להתקרב לדיוק במניין השנים נובעת לא רק מהמקורות המקראיים, כי אם גם מטקסטים אשוריים מאותה התקופה.

ההנחה כי פּוּל הוא, למעשה, שם נוסף לתגלת פלאסר ה-3 מבוססת על גם שמו על פי המקורות הבבליים. שם הוא קרוי pulu. שמו האשורי הוא Tukulti-apil-Esarra כאשר Esarra הוא שם מקדש לאל אשור בעיר אשור.

מההיסטוריה האשורית ידוע לנו כי פול, הוא תגלת פלאסר ה-3, הפך את אשור למעצמה עולמית. הוא המלך שהנהיג את השיטה האשורית הידועה של הגליית אוכלוסין שנכבשו, כדי לדכא אפשרויות מרידה של העמים הכבושים. כמו כן הפכה הארמית בימיו לשפה בינלאומית במזרח התיכון.

פול מגיע לארץ ישראל לפחות פעמיים, על פי פרק זה. הפעם הראשונה – בימי מנחם בן גדי, המשלם למלך אשור הרבה כסף, כדי שלא יכבוש את ממלכתו. במובן מסוים הופכת ממלכת ישראל לווסאלית של אשור מרגע זה.

הפעם השניה - בימיו של פקח בן רמליהו. האשורים כובשים אזורים מצפון הארץ, ובזאת מתחילים לפרק את ממלכת ישראל. מדיניות ההגליות מתחילה להיות מופעלת, מה שמחליש את ממלכת ישראל מאד.

בִּימֵי פֶּקַח מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל בָּא תִּגְלַת פִּלְאֶסֶר מֶלֶךְ אַשּׁוּר וַיִּקַּח אֶת עִיּוֹן וְאֶת אָבֵל בֵּית מַעֲכָה וְאֶת יָנוֹחַ וְאֶת קֶדֶשׁ וְאֶת חָצוֹר וְאֶת הַגִּלְעָד וְאֶת הַגָּלִילָה כֹּל אֶרֶץ נַפְתָּלִי וַיַּגְלֵם אַשּׁוּרָה.