פרומו לממלכת בבל מל"ב - כ' | מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 18/10/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בָּעֵת הַהִיא שָׁלַח בְּרֹאדַךְ בַּלְאֲדָן בֶּן בַּלְאֲדָן מֶלֶךְ בָּבֶל סְפָרִים וּמִנְחָה אֶל חִזְקִיָּהוּ, כִּי שָׁמַע כִּי חָלָה חִזְקִיָּהוּ. וַיִּשְׁמַע עֲלֵיהֶם חִזְקִיָּהוּ, וַיַּרְאֵם אֶת כָּל בֵּית נְכֹתֹה, אֶת הַכֶּסֶף וְאֶת הַזָּהָב וְאֶת הַבְּשָׂמִים וְאֵת שֶׁמֶן הַטּוֹב וְאֵת בֵּית כֵּלָיו, וְאֵת כָּל אֲשֶׁר נִמְצָא בְּאוֹצְרֹתָיו. לֹא הָיָה דָבָר אֲשֶׁר לֹא הֶרְאָם חִזְקִיָּהוּ בְּבֵיתוֹ וּבְכָל מֶמְשַׁלְתּוֹ.

בימי חזקיהו מולכת עדיין האימפריה האשורית על מרחבים גדולים במזרח התיכון. מה עושים הבבלים בסיפורו של חזקיהו, והאם בְּרֹאדַךְ בַּלְאֲדָן הוא דמות היסטורית אמיתית?

מראדך בלאדן, או בשמו הכשדי מרדוך-אפלה-אידינה השני, היה נסיך כשדי בן המחצית השנייה של המאה השמינית. הוא היה נסיך של יחידה מדינית, שהמקורות האשוריים כינו בשם `בית יָכִּין`. מדובר בחבל ארץ במפרץ הפרסי, לא הרחק משפך הנהרות אל המפרץ. מראדך בלאדן איחד את שבטי הכשדים, וניסה לפרוק את עול ממלכת אשור מעליו. זה היה בתקופת תגלת פלאסר השלישי, עת אשור היתה במלוא כוחה. מראדך לא הצליח במשימתו זו, וקיבל עליו את עול השלטון האשורי. עם מות שלמנאסר החמישי חזר מראדך וליכד את שבטי הכשדיים, המליך עצמו על בבל, ויצר קשרי ברית עם ממלכות שונות במרחב. יתכן שהביקור אצל חזקיהו שייך למבצע דיפלומטי זה. סרגון השלישי עצר את היוזמה הכשדית, ניצח את מראדך, אך הכיר בשלטונו נסיכות בית יכין המצומצמת. ניסיון שלישי של יציאה לעצמאות עשה מראדך בתקופת סנחריב. גם ניסיון זה כשל.

על סופו של מראדך בלאדן אין אנו יודעים בבירור. ידוע כי סנחריב תקף את הבבלים עוד מספר פעמים, ובאחד העימותים האלה ברח מראדך בלאדן לעילם, שם אבדו עקבותיו.

כמאה שנה מאוחר יותר יצליחו הבבלים לא רק להשתחרר מעול אשור, אלא גם להשתלט על הממלכה האשורית כולה.