להטוטי אותיות - ישעיהו ז'| מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 04/11/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הפעם נעסוק בזוטות.

יַעַן כִּי יָעַץ עָלֶיךָ אֲרָם רָעָה, אֶפְרַיִם וּבֶן רְמַלְיָהוּ לֵאמֹר: נַעֲלֶה בִיהוּדָה וּנְקִיצֶנָּה, וְנַבְקִעֶנָּה אֵלֵינוּ, וְנַמְלִיךְ מֶלֶךְ בְּתוֹכָהּ, אֵת בֶּן טָבְאַל.

מי היה בן טבאל? על כך נחלקים הפרשנים.

במלכים א` ט"ו מופיע השם טַבְרִמּוֹן:

וַיִּשְׁלָחֵם הַמֶּלֶךְ אָסָא אֶל בֶּן הֲדַד בֶּן טַבְרִמֹּן בֶּן חֶזְיוֹן, מֶלֶךְ אֲרָם, הַיֹּשֵׁב בְּדַמֶּשֶׂק...

טַבְרִמּוֹן הוא, אם כן, שם של מלך ארמי היושב בדמשק. רמון הוא שם אל ארמי, כמוזכר במלכים א` ה`:

לַדָּבָר הַזֶּה יִסְלַח יְהוָה לְעַבְדֶּךָ, בְּבוֹא אֲדֹנִי בֵית רִמּוֹן לְהִשְׁתַּחֲוֹת שָׁמָּה, וְהוּא נִשְׁעָן עַל יָדִי, וְהִשְׁתַּחֲוֵיתִי בֵּית רִמֹּן...

אם כן, בדרך שהתחילית `טב` מתחברת עם שם האל `רמון`, כך, אולי, נוצר גם השם `טבאל`. מקורות אלה מצביעים על האפשרות, ש`בן-טבאל` הוא שם אחר לרצין מלך ארם דמשק.

אבל אחד מחכמינו, רש"י, שלא היה עסוק לא בטלוויזיה ולא בסמארטפונים, והיה לו זמן פנוי למשחקי אותיות, שלף הברקה, הרומזת דווקא לשותף השני לניסיון כיבוש ממלכת יהודה, הלא הוא פקח בן רמליהו. וכך כותב רש"י:

בגימטריה של אותות אלב``ם טבאל הוא רמלא

נוסחת אלב"ם מחלקת את האלפבית לשתי קבוצות אותיות, האחת מתחילה ב-א` ומסתיימת ב-כ`, והשנייה מתחילה ב-ל` ומסתיימת ב-ת`. נוסחת אלב"ם מחליפה את א` ב-ל`, את ב` ב-מ`, וכן הלאה, כדי ליצור הצפנה של מילים. כמובן, אותיות הקבוצה השנייה תתחלפנה באותיות הקבוצה הראשונה – ל` תוחלף ב-א` וכן הלאה. לכן נקראת הנוסחה הזאת אלב"ם.

רש"י גילה, ואכן צריך להקדיש הרבה זמן לתגליות מעין זו, כי הצפנת `טבאל` בנוסחת אלב"ם יוצרת את המילה `רמלא`. אם כן, בן טבאל הוא בן רמלא, הלא הוא פקח בן רמליהו.

האם טכניקת הצפנה זו, הקרויה אלב"ם מוכרת מפסוקים אחרים בתנ"ך? כן. בירמיהו כ"ה מוצפנת המילה `בבל` והופכת ל`ששך`. מדוע היה לכותבי התנ"ך צורך בהצפנה מעין זו? לא ברור.

אגב, כיום נעשית מלאכת ההצפנה ופיצוח ההצפנה בקלות רבה ע"י מחשב, וכך יש לנו, לדוגמה, אתר אינטרנט המציע לנו עשרות תחליפים גימטריים לכל מילה שנבדוק. לכל מילה יש, כמובן, מאות תחליפים גימטריים, שלא כמו בטכניקת אלב"ם. לדוגמה: למילה `ישעיהו` נוכל למצוא תחליפים גימטריים כמו `מאין יבוא עזרי` או `אני אוהב לרוץ` או אפילו `נח נח נחמן מאומן`. אפילו רש"י הגאון לא היה מסוגל להתמודד עם המהירות בה המחשב יכול לשלוף עבורנו תחליפים גימטריים...