עֻצוּ עֵצָה וְתֻפָר - ישעיהו ח' |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 04/11/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 עֻצוּ עֵצָה, וְתֻפָר, דַּבְּרוּ דָבָר, וְלֹא יָקוּם, כִּי עִמָּנוּ אֵל!

בפרקנו זה מפנה ישעיהו את הדברים האלה אל ממלכת אשור. למרות ההרס הרב שיביאו האשורים על ארץ ישראל, תכניתם לחסל את העם העברי (היתה להם תכנית כזאת?) תופר, כי אלוהים עימנו.

המניפולציות שעשו בדורות האחרונים בפסוק הזה בהחלט מעניינות.

הפסוק הולחן ואף זכה לריקוד כבר אצל החסידים. ניגון `עוצו עצה` הינו ניגון חבד"י ישן. מקורו בירושלים, ויש אומרים כי המלחין הוא רבי מאיר שפירא מלובלין. הרבי מליבאוויטש היה מחבב ניגון זה.

מאוחר יותר נמצאו אלה, שגילו בתוכן הפסוק רלוונטיות לעולם הפוליטי בו אנו חיים בהווה. יש בו, בפסוק, לדעתם, התרסה גאה לעומת הניגודים החריפים בין מצוות ההלכה לחוקי המדינה או בין האידיאולוגיה המתנחלית לחזון הציוני.

הנה דוגמה מאתר `בחדרי חרדים` מ-2013:

מול הזדים הבאים לכלות את עולם התורה, כמו יאיר לפיד, נתניהו, בנט, וחבריהם, אנו יכולים רק לחזור על הפסוק הנצחי:

עֻצוּ עֵצָה, וְתֻפָר, דַּבְּרוּ דָבָר, וְלֹא יָקוּם, כִּי עִמָּנוּ אֵל. (ישעיה ח,` י`)

נתניהו יכול לבנות איזו קואליציה שבא לו, לפיד יכול הכי לשנוא את עולם התורה, ובנט יכול לזחול כל הדרך לממשלה - הישיבות בוודאי ישרדו הלאה...

דוגמה אחרת נמצא במכתבו למערכת של אחד מקוראי `ידיעות אחרונות`, כשהוא מתייחס למאבקם של המתנחלים במדיניות הממשלה:

הראשונים ששרו ורקדו "עוצו עצה ותופר" נגד השלטון החוקי של המדינה היו אנשי גוש אמונים. אל מול פניהם הנדהמות של ראש הממשלה, שריה, קציני וחיילי צה"ל והעם כולו, פרצו בשירה וריקוד והמשיכו במעשי ההתנחלות שלהם כאילו אין דין ואין דיין.

יורשיהם ותלמידיהם הם ארגונים כמו "להבה" ו"נאמני הר הבית", מספר ח"כים וחברים במפלגת תקומה ואחרים, שכולם ממשיכים ללא בושה לשיר ולרקוד "עוצו עצה ותופר" ולקדם את הסכסוך כמה צעדים קדימה.

גם לאלה יש כבר בנים ויורשים, הלא הם "נערי הגבעות", שכלל אינם מכירים בקיומה של המדינה ושואפים להורסה עד היסוד.

אלו שלוש חוליות בשרשרת שסופה להמיט עלינו חורבן. מי שהתחיל בריקוד "עוצו עצה ותופר" מסיים בריקוד נקם עם רובים, סכינים ותמונות זוועה. אגב, "עוצו עצה ותופר" בשפת הרחוב פירושו: "לא שמים עליכם ז...".

ובדמיוני הקודח אני כבר חוזה את מעריצי מנהיגנו, העומד בקרוב למשפט על מעשי שחיתות רבים ומגוונים (בכפוף לשימוע, ככתוב), רוקדים ושרים מחוץ לאולם בית הדין את `עוצו עצה`.