רְחַק מִיִּרְאַת ה'! ישעיהו י"א |מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה, Miniature, Jacques de Besançon, Paris, c.1485. Showing 43 generations. Below, the birth and childhood of Mary ת.פרסום: 11/11/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וְיָצָא חֹטֶר מִגֵּזַע יִשָׁי, וְנֵצֶר מִשָּׁרָשָׁיו יִפְרֶה, וְנָחָה עָלָיו רוּחַ יְהוָה, רוּחַ חָכְמָה וּבִינָה, רוּחַ עֵצָה וּגְבוּרָה, רוּחַ דַּעַת וְיִרְאַת יְהוָה, וַהֲרִיחוֹ בְּיִרְאַת יְהוָה, וְלֹא לְמַרְאֵה עֵינָיו יִשְׁפּוֹט, וְלֹא לְמִשְׁמַע אָזְנָיו יוֹכִיחַ.

החוטר היוצא מגזע ישי הוא המשיח, נצר לבית דוד. במה יתעלה המשיח מעל כל בני דורו? וְנָחָה עָלָיו רוּחַ יְהוָה, רוּחַ חָכְמָה וּבִינָה, רוּחַ עֵצָה וּגְבוּרָה, רוּחַ דַּעַת וְיִרְאַת יְהוָה. רוח ה`, על פי ישעיהו, היא שילוב מופלא ונדיר של חכמה ובינה, עצה וגבורה, דעת ויראת ה`.

נניח לרגע בצד את המעגליות של תיאור רוח ה`, המורכבת בעצמה, בין השאר, מיראת ה`; ונעבור לפסוק הבא, שכדאי מאד לבחון אותו בביקורתיות רבה:

אותו משיח – בין תפקידו הרבים יהיה לשפוט ולהוכיח את העם, כמו מה שמצפה המקרא מהמלך. אבל על סמך מה ישפוט ויוכיח המלך המשיח את העם? על פי הריח! והיכן יהיה תחוב אפו של המלך המשיח? מה יריח? את יראת ה`; כלומר – יראת ה` היא אשר תדריך או חוש הריח שלו. ומהי יראת ה`? גם אם נניח כי לא מדובר ביראה שהיא פחד מה`, אלא הערצה של האל ומתן כבוד לו, המשך הפסוק מנטרל לחלוטין את חושיו האנושיים של השופט והמוכיח, הלא הוא המלך המשיח. וְלֹא לְמַרְאֵה עֵינָיו יִשְׁפּוֹט, וְלֹא לְמִשְׁמַע אָזְנָיו יוֹכִיחַ.

איני יכול שלא לראות לנגד עיני את אותם רבנים מלומדים, שחוש הריח שלהם ספוג ביראת ה`, בעוד שעיניהם אינן רואות, ואוזניהם אינן שומעות את מה שהמציאות רוצה להביא בפניהם. אובדן החושים האינטואיטיביים האנושיים הוא מתכון די בטוח לשיפוט מציאות לקוי. זה מזכיר את אלה שלא ייתנו לעובדות לבלבל אותם.

ה` הוא יציר רוחנו. את המוסר האלוהי לכאורה יצרו בני אדם, שחושיהם הטבעיים אמרו להם כי כך יש לנהוג. מוסר התורה עוצב על ידי אנשים שחיו לפני יותר מאלפיים שנה, כשהמציאות היתה שונה לחלוטין מהמציאות של ימינו. מי שעוצם את עיניו וסוגר את אוזניו, ואינו קולט את המציאות המורכבת של ימינו, ומסתמך על יראת ה`, אותו ה`, שמצוותיו עוצבו על ידי אבות אבותינו מתקופת המקרא – אפילו רב ומורה דרך אינו יכול להיות, וכיצד יהיה המלך המשיח?