ישעיהו וחזיונות העתיד שלו - ישעיהו י"ד |מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 13/11/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בשני הפרקים האחרונים נושא ישעיהו את משא בבל, הוא החזיון אודות מפלת בבל. כמו כן צופה ישעיהו את שיבת ציון. מה המרחק בשנים בין נבואת ישעיהו לאירועים ההיסטוריים האלה?

המלך האחרון שישעיהו ניבא בתקופתו היה חזקיהו. באותה תקופה שלטה אשור במרחב, ואף צרה על ירושלים של חזקיהו. אפילו אם משא בבל `יצא לאור` בשלהי מלכותו של חזקיהו, הרי שמדובר בערך בשנת 698 לפנה"ס.

בבל כבר קיימת באותה עת, אך כממלכה הנשלטת על ידי אשור, מדי פעם מתמרדת נגדה, ושוב מובסת. עוד בימי אחז, אביו של חזקיהו, ביקרה משלחת בבלית בירושלים, ואחז הגאה ערך להם סיור במקדש, והתגאה בפני המשלחת באוצרות המקדש הזה. ישעיהו, שלא אהב את המחווה הזה, ניבא כבר אז, שיום יבוא, ואוצרות אלה יינשאו בבלה, כלומר – ניבא את כיבוש יהודה על ידי הבבלים. וזה היה עוד לפני שנת 698...

הבבלים יצליחו להביס את אשור מאוחר יותר. נינוה, אחת מבירות אשור, תיכבש בשנת 612 ע"י המלך הבבלי נבו-פלאסר, וקצת מאוחר יותר גם חרן, המעוז האשורי האחרון, תיכבש. כלומר – הבבלים יופיעו ככוח מאיים במרחב רק כשמונים שנה, אם לא יותר, אחרי ימיו של ישעיהו.

הבבלים יכבשו את ירושלים, יחריבו את המקדש, ויחסלו את העצמאות של ממלכת יהודה רק ב-586 לפנה"ס. בבל עצמה תיכבש על ידי כורש, והאימפריה שלה תפנה את מקומה לברית שבין פרס למדי בשנת 539. שנה לאחר מכן יצהיר כורש את הצהרתו, שתוביל לראשיתה של שיבת ציון.

משא בבל מפי ישעיהו, אם כן, מקדים את המאורעות ההיסטוריים בערך ב-160 שנה.

בנקודה זו נניח למאמינים בנביאים ובנבואותיהם להתכתש עם הספקנים, אלה המשוכנעים כי משא בבל נכתב בתחילת שיבת ציון. אנו נסתפק בכך שסרטטנו את ציר הזמן.