מי שמע על ישעיהו? ישעיהו כ' |מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה - תבליט מארמון סרגון השני בדור שרוכין ת.פרסום: 20/11/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בִּשְׁנַת בֹּא תַרְתָּן אַשְׁדּוֹדָה, בִּשְׁלֹח אֹתוֹ סַרְגוֹן מֶלֶךְ אַשּׁוּר, וַיִּלָּחֶם בְּאַשְׁדּוֹד, וַיִּלְכְּדָהּ, בָּעֵת הַהִיא דִּבֶּר יְהוָה בְּיַד יְשַׁעְיָהוּ בֶן אָמוֹץ לֵאמֹר: לֵךְ, וּפִתַּחְתָּ הַשַּׂק מֵעַל מָתְנֶיךָ, וְנַעַלְךָ תַחֲלֹץ מֵעַל רַגְלֶיךָ, וַיַּעַשׂ כֵּן הָלֹךְ עָרוֹם וְיָחֵף...

ההיסטוריה העולמית מתקרבת שוב אל גבולות ממלכת יהודה הקטנה והחלשה. האשורים מגיעים דרומה עד למישור חוף פלשת, צרים על אשדוד המורדת, ולוכדים אותה. מלך כוש, אליו ברח המנהיג האשדודי המורד, לא לוקח צ`אנסים, ואפילו אינו מעניק מקלט מדיני למורד הבורח. הוא שם אזיקים וכבלי ברזל על ידיו ורגליו, ושולח אותו בדואר רשום לאשור.

לא ברור אם סכנה מיידית ריחפה גם על ממלכת יהודה, אבל אלוהים שלנו מגיב, וכידוע לנו, מי שמניע את גלגלי ההיסטוריה באמת הוא אלוהים אחד, זה שלנו, הקטנים.

התגובה הציונית ההולמת באה בדמות נביא, המתהלך בחוצות ירושלים ערום ויחף, בהכריזו בזאת, שמעשיו הם סמל נבואי למה שעתיד לקרות לממלכות מצרים וכוש. אשור, הכוח הגדול של אותם ימים, תשפיל את הממלכות הדרומיות, תביס אותן, ותיקח בשבי את אנשיהן:

וַיֹּאמֶר יְהוָה: כַּאֲשֶׁר הָלַךְ עַבְדִּי יְשַׁעְיָהוּ עָרוֹם וְיָחֵף שָׁלֹשׁ שָׁנִים, אוֹת וּמוֹפֵת עַל מִצְרַיִם וְעַל כּוּשׁ, כֵּן יִנְהַג מֶלֶךְ אַשּׁוּר אֶת שְׁבִי מִצְרַיִם וְאֶת גָּלוּת כּוּשׁ, נְעָרִים וּזְקֵנִים, עָרוֹם וְיָחֵף וַחֲשׂוּפַי שֵׁת, עֶרְוַת מִצְרָיִם.

נבואתו זו של ישעיהו יכולה להתפרש בשתי דרכים שונות:

א. זו אזהרה כלפי אנשי יהודה, השוגים בדמיונות מרידה באשור בהסתייעות בממלכות המצריות.

ב. לא רק זאת, אלא - אלוהים יודע כי כך יהיה, משום שאלוהים הוא אשר יגרום לכך לקרות.

האם הודלפה נבואת ישעיהו דרומה או צפונה? האם ממלכות אשור או מצרים וכוש ידעו מה חושבים ומאמינים ביהודה בהקשר זה? קרוב לוודאי, שאם שמעו מלכי אשור, מצרים וכוש ידיעות מיהודה, הן לא היו מבוססות על דבריו של תמהוני, המתהלך ברחובות ציון, כשהוא ערום ויחף, אלא על אנשים מהימנים יותר מתוך חצר מלך יהודה.