מה לישעיהו ולבבל? ישעיהו "כא |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 24/11/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

זו לא הפעם הראשונה שאנו תוהים על נבואות ישעיהו על חורבנה העתידי של בבל, כאשר בבל בימיו נמצאת עדיין תחת שלטון אשור. נבואות בבל מפי ישעיהו, אם כן, מקדימות את המאורעות ההיסטוריים בערך ב-160 שנה.

הפסוק הראשון של פרקנו נשמע מעט כמו כתב חידה:

מַשָּׂא מִדְבַּר יָם, כְּסוּפוֹת בַּנֶּגֶב לַחֲלֹף מִמִּדְבָּר, בָּא מֵאֶרֶץ נוֹרָאָה.

הפרשנים נוטים, משום מה, לייחס את השם `מדבר ים` לממלכת בבל. בכתובות אשוריות נקראת בבל `ארץ הים`, אולי על שום המפרץ הפרסי, בו גובלת בבל בדרום. השערה זאת מתחזקת עם קריאת הפסוק השני:

חָזוּת קָשָׁה הֻגַּד לִי. הַבּוֹגֵד בּוֹגֵד, וְהַשּׁוֹדֵד שׁוֹדֵד. עֲלִי, עֵילָם, צוּרִי, מָדַי, כָּל אַנְחָתָה הִשְׁבַּתִּי.

עילם ומדי, מדינות בתחומי הממלכה הפרסית בימי כורש, מנצח הבבלים, נקראות לעלות על מדינת `מדבר הים` ולכבוש אותה.

למי שרואה בנבואות ישעיהו, כמו בנבואות נביאים אחרים, חזיונות עתידניים הנמסרים לנביא מפי אלוהים, היודע עתידות, אין קושי להסתדר עם נבואה זו. פרשנים אחרים מייחסים את זמן הכתיבה (או העריכה) של הפרק הזה ושל פרקים `נבואיים` דומים לו – לזמן מאוחר יותר, אחרי חורבן בבל.
אפשרות נוספת – שהנבואה מהדהדת אירועים היסטוריים מזמנו של ישעיהו, עוד טרם היתה בבל לאימפריה. בתחילת המאה ה־7 לפנה"ס כבשה עילם את בבל והרגה את אשור־נדין־שומי, שהיה בנו של המלך האשורי סנחריב ,שמלך בה. עילם המליכה על בבל את נרגל־אושזיב שהיה אציל בבלי, ולאחר שהוא נהרג, עלה לשלטון מושזיב־מרדוך שהיה נסיך כשדי. רק לאחר חמש שנות מרד, הצליח סנחריב האשורי להשתלט שוב על בבל.
וכמובן, קיימת האפשרות שממלכת `מדבר ים`, עליה מדבר ישעיהו לא היתה בכלל בבל.

פרק זה מצטרף אל פרקים נוספים, בהם מתנבא ישעיהו על עמים אחרים, גם כאלה שלא היה להם קונפליקט עם ממלכת יהודה באותה עת. לישעיהו יש, בהחלט, הסתכלות על המרחב המזרח תיכוני גם בהתייחסו לאירועים היסטוריים מתקופתו, גם בדברו על עתידן של ממלכות האזור, ולא נשכח את החזון הדתי שלו לאחרית הימים, בו יכירו כולם בגדולת האל שלנו, ויעבדו אותו בירושלים.