ממלכת ארם דמשק - ישעיהו י"ז |מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 24/11/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

מיהי ממלכת ארם דמשק, ומה הקשר בינה לממלכות הארמיות האחרות באזור, הקרוי כיום `סוריה`?

בסביבות שנת 1200 לפני הספירה נפלה האימפריה החיתית בעקבות פלישת גויי הים. שבטים ארמים שמקורם ממערב לפרת חצו אותו, התיישבו בצפון-סוריה, וייסדו ממלכות עצמאיות קטנות, שמילאו את החלל שנוצר בעקבות נפילת האימפריה החיתית. בין הממלכות האלה היו מעכה, גשור, ארם דמשק, פדן ארם, ארם רחוב, ארם צובא וארפד.

ארם דמשק היא אחת מאותן הממלכות. היא היתה הדרומית ביותר מביניהן, וגבלה בממלכת ישראל ובחוף הפיניקי. שיטת הממשל, הן של מלך צובא והן של בן הדד השני מדמשק, הייתה צורה של מלך ריבון, אליו כפופים שליטים קטנים אחרים של מדינות ארם הזעירות בסוריה ובאזור הפרת. לאחר תבוסתו הראשונה של בן הדד השני מול אחאב, נקט בן הדד יוזמה, הסיר ממכונם את המלכים הכפופים לו, ביטל את ריבונות ארצם, סיפח ארצות אלו לממלכתו, ומינה עליהם פקידים מטעמו. התוצאה הייתה ממלכה אחת גדולה שכללה 32 ממלכות ארמיות קטנות. הממלכה התקיימה עד שנת 732 לפנה"ס, עת נכבשה על ידי המלך האשורי תגלת-פלאסר השלישי. כיבוש דמשק על ידי האשורים התרחש בתחילת מלכותו של אחז. שומרון נכבשה כעשר שנים לאחר מכן.

הפרק בישעיהו קשור, ללא ספק, בימי אחז מלך יהודה, תקופה בה היו הממלכות הארמיות כבר מאוחדות תחת שלטון דמשק. מלך ארם דמשק באותם ימים היה רצין, האחרון בשושלת מלכי דמשק לפני הכיבוש האשורי. הברית שלו עם פקח בן רמליהו כנגד ממלכת יהודה, ופנייתו של אחז מלך יהודה להתערבות האשורים היא הרקע לנבואת ישעיהו זו.