כְּבִכּוּרָהּ בְּטֶרֶם קַיִץ - ישעיהו כ"ח |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 02/12/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

כְּבִכּוּרָהּ בְּטֶרֶם קַיִץ, אֲשֶׁר יִרְאֶה הָרֹאֶה אוֹתָהּ, בְּעוֹדָהּ בְּכַפּוֹ, יִבְלָעֶנָּה.

וכך כותב עשהאל פשחור (איזה שם...) מקבוץ עין-הנצי"ב:

השבוע סובבתי סביב ביתי "לרעות בגנים וללקוט שושנים". בעודי סוקר את עצי הגן ראיתי אותה - את התאנה, ובין עליה מציצה לתפארת `ביכורה`. אכן, תאנה שבכרה, והיא גדולה, יפה וסגולה; ואני לא יכולתי להתאפק, (למרות שמתוק אסור עלי) ובעודה בכפי בלעתיה! אכן צדק הנביא ישעיהו, חשבתי בלבי, אולי זו הסגולה תהפוך לי "לסגולה". ומבקש אני שיתקיים בנו גם נבואתו של הנביא הושע:

"כַּעֲנָבִים בַּמִּדְבָּר מָצָאתִי יִשְׂרָאֵל כְּבִכּוּרָה בִתְאֵנָה בְּרֵאשִׁיתָהּ רָאִיתִי אֲבוֹתֵיכֶם" (הושע פרק ט)

מי שבקי במקרא ובלשון המקרא, וחי בארצנו, ארץ ישראל מדברת אליו בפסוקי תנ"ך. כמה יפה!

התאנה היא אחד מהגידולים התרבותיים העתיקים ביותר באזורנו. היא אינה ילידת הארץ, אך הגיעה לכאן עוד בתקופות פרה-היסטוריות. וכך מתארת הויקיפדיה את עונות הבשלת התאנים, שהיא מיוחדת במינה:

התאנים מבשילות בדרך כלל, בשניים או שלושה גלים. כל גל מתמשך מספר שבועות בהתאם לתכונות הזן ותנאי האקלים. בגל ההבשלה הראשון מבשילות ה`בִּכּוּרוֹת` בין אפריל ליולי. הבכורות יותר מימיות, והן מתפתחות על ענפים מהשנה שעברה. אלו המבוקשות ביותר למאכל . גל הבשלה שני – ה`קיץ` (מכאן בא השם לעונת השנה) – אז מבשיל היבול העיקרי, בין יולי לספטמבר, פרי שהתפתח בעיקר על ענפים שצמחו באביב האחרון. פגות ה"קיץ" יותר מתוקות וטובות לדבלים. גל שלישי - פגות `אפילות` - סתווי – היבול שלו דליל, ועשוי להופיע מספטמבר עד דצמבר. הגל מותנה בדרך כלל בהפריה של הצרעה והוא מופיע על ענפים שגדלו בעונת הקיץ.

כעת ברור לנו מהי `בכורה בטרם קיץ`. הקטע בפרקנו מתייחס לממלכת ישראל, העומדת בפני חורבן, שיהיה מוקדם ומהיר. המוטיבציה של האויב האשורי לכבוש ולהחריב את ממלכת ישראל תהיה גבוהה ביותר, אולי בשל `מתיקותה` הרבה, כלומר – פוריותה של הממלכה, העשירה בכרמי זית וגפן.

הביטוי `כבכורה בטרם קיץ` משמש לעתים גם בימינו לתאר משהו שנחטף ונעלם במהירות. אם מהדורה חדשה של ספר פופולרי במיוחד נעלמת ממדפי החנויות בשל בהלת קונים, ניתן לומר שהספרים נחטפו ונעלמו מהשוק כבכורה בטרם קיץ.