להטוטי שפה ישעיהו ל"ג | מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 09/12/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

גם בפרק ל"ג מפגין ישעיהו יכולת כתיבה ברמה ספרותית גבוהה. נצביע על כמה הברקות שלו:

הוֹי שׁוֹדֵד, וְאַתָּה לֹא שָׁדוּד, וּבוֹגֵד, וְלֹא בָגְדוּ בוֹ, כַּהֲתִמְךָ שׁוֹדֵד תּוּשַּׁד, כַּנְּלֹתְךָ לִבְגֹּד יִבְגְּדוּ בָךְ.

הפתיחה במילה `הוי` מזכירה קינות אבל, וכאן, בפרק זה `מקונן` ישעיהו על האויב האשורי שעתיד לנחול תבוסה צבאית משמיים. בנוסף לכך בונה כאן ישעיהו פסוק, המורכב מצמדי מילים של פועל ונפעל, מבנה הממחיש את הרעיון: `כל מה שעשית לאחרים – יעשה אלוהים לך`. השודד יהפוך שדוד, הבוגד יחווה בגידה. הצליל הדומה בצמדי המילים מושך תשומת לב.

וְאֻסַּף שְׁלַלְכֶם אֹסֶף הֶחָסִיל, כְּמַשַּׁק גֵּבִים שׁוֹקֵק בּוֹ.

הדימוי, הלקוח מחזיונות האימה של מתקפות ארבה, מוכר לציבור השומעים. החסיל והגובי, שני שמות נרדפים לארבה, אוספים במתקפה שלהם ומחסלים כל צמח ירוק, ומשאירים מאחוריהם אדמה חרבה.

אָבַל אֻמְלְלָה אָרֶץ, הֶחְפִּיר לְבָנוֹן, קָמַל, הָיָה הַשָּׁרוֹן כָּעֲרָבָה, וְנֹעֵר בָּשָׁן וְכַרְמֶל.

אפשר לראות את תיאור הארץ החרבה כתיאור סימבולי לחורבן האנושי שיביא האויב האשורי על תושבי ממלכת יהודה. הטבע משתתף באבל על החורבן, השרון הירוק הופך לערבה צחיחה. אפשר גם לראות בפסוק זה תיאור ריאלי של החורבן שיביא הכיבוש האשורי על טבע הארץ. כאשר אויב שוטף את הארץ בהמוני לוחמיו, מתרחשת גם פגיעה קשה בטבע הארץ. שדות ויבולים נבזזים. עצי יער נכרתים לצורכי בעירה עבור הצבא.

תַּהֲרוּ חֲשַׁשׁ, תֵּלְדוּ קַשׁ, רוּחֲכֶם אֵשׁ תֹּאכַלְכֶם.

הריון מבטיח אושר של לידה, אך מה שיהרה האויב זה חשש. לידה מבטיחה הופעת יצור חי חדש במשפחה, אך האויב ילד משהו חסר ערך –קש. רוח של אנשים אמיצים היא משאב בלתי מתכלה, ולפעמים מדמים אותה לאש אוכלת. כאן מנובא ההפך – רוח האויב תתאכל באש.

הֹלֵךְ צְדָקוֹת וְדֹבֵר מֵישָׁרִים, מֹאֵס בְּבֶצַע מַעֲשַׁקּוֹת, נֹעֵר כַּפָּיו מִתְּמֹךְ בַּשֹּׁחַד, אֹטֵם אָזְנוֹ מִשְּׁמֹעַ דָּמִים, וְעֹצֵם עֵינָיו מֵרְאוֹת בְּרָע.

תיאור `גופני` של תכונות הצדיק: הליכתו – הליכה בצדקות; דיבורו – דיבור של יושר; כפיו מתנערות מהצעות שוחד; אוזניו אטומות משמיעת דבריהם המפתים של רוצחים; עיניו עצומות מראיית הרע.

נעצור בפסוק האחרון, וננסה להתאימו לאקטואליה של סתיו תש"ף. האחריות על עריכת ההתאמה הזאת – עלי:

מה אנו מקווים מהיועץ המשפטי לממשלה בימים טרופים אלה? שהדרך היחידה בה ילך תהיה דרך הצדק, על פי החוק הנהוג במדינה; שדבריו יהיו ישרים ולא מתפתלים, ברורים ואינם מתפרשים לשתי פנים; שהמאיסה בבצע, בשחיתות, תדריך את כל מעשיו; שבשום פנים ואופן לא יתמוך במקבלי שוחד; שאוזניו תהיינה אטומות להשפעת איומים ודברי התלהמות, הפחדות ותחזיות אפוקליפטיות; וכאן נשנה מעט את הסיפא: וְלֹא עֹצֵם עֵינָיו מֵרְאוֹת בְּרָע – כלומר, אינו מרשה לעצמו להתעלם ממעשים רעים, למרות העומס העצום של ההתמודדות עם כל כך הרבה מעשים רעים. אמן!