ישעיהו מחדש הלשון - ישעיהו מ"א | מני גל

מאת: מני גל בתמונה סמל העיר ראשון לציון ויקיפדיה, ת.פרסום: 18/12/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

שוב ושוב אנו זוכים להתרשם משפתו העשירה של הנביא ישעיהו. כל כך הרבה ביטויים, המשמשים אותנו אף בימינו, מקורם בספר זה. הנה עוד כמה ביטויים מעניינים:

וּלְאֻמִּים יַחֲלִיפוּ כֹחַ

החלפת כוח – משמעותה התאוששות, התחזקות. בתקופתנו עושים זאת באמצעות שליפת הסוללה הישנה והחלפתה בחדשה. רק הארנב האנרג`ייזר כמעט ואינו זקוק להחלפת כוח, כי הסוללה שלו רבת עוצמה.

לַמִּשְׁפָּט נִקְרָבָה

זה דיבור מלא תקוה, שנגיע בקרוב למשפט. כאשר יש נהלים של בדיקה, חקירה, שימוע והגשת כתב אישום, וזוהי רק ההתחלה לה לה, נעשה ברור למדי, שעד שלמשפט נקרבה יעלו עשבים בלחיינו.

מִמִּזְרָח צֶדֶק

וכך כתוב באתר הארגון הקרוי כך:

אם הקשת של ההיסטוריה היהודית נוטה לכיוון הצדק - מדוע שבישראל היהדות תשמש כמקור לשנאה, גזענות וכוחנות? המסורת היהודית המשותפת שלנו יכולה להיות השראה לגישה ליברלית, נועזת ואופטימית לסוגיות הבוערות של ישראל.
ממזרח צדק פועלת להפיץ רעיונות אלו בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל.

אֹמֵר לַדֶּבֶק טוֹב

ביטוי שהיה פעם שכיח יותר בשפתנו. השתמשו בו על מנת לאשר חיבור בין אנשים, כמו זיווג מוצלח.

מִקְצוֹת הָאָרֶץ

כבר מזמן אנו יודעים כי לארץ אין קצוות, ובכל זאת אנו שרים: `מקצות הארץ באנו, הבאנו ביכורים`.

כְאַיִן וּכְאֶפֶס

ביטוי עמום משהו. ביטויים מעין אלה עלולים ליפול לידיים לא אחראיות, שישבשו את משמעותם המקורית. מילון מילוג מגדיר את הביטוי כך: ללא יכולת השוואה. והוא נותן דוגמה: השמחה שלנו בחתונה היתה כאין וכאפס לעומת שמחתם של ההורים שלי.

תּוֹלַעַת יַעֲקֹב

האם הכוונה לחולשתו או לנחיתותו של עמנו? תומכי חוק הלאום בוודאי יתנגדו לשימוש בביטוי זה. הנה דעתו של מי שעוסק בקבלה:

אל תיראי תולעת יעקב. אין לשום בריה בעולם, כמו לתולעת הזו של טְוִיַת המשי, שממנה יוצאים כל לבושי כבוד, תלבושת המלכים. ולאחר טויתה זורעת זרע ומתה. ואחר כך, מאותו זרע שנשאר ממנה, קמה לתחיה כמקודם לכן, ושוב היא חיה. כך הם ישראל, כאותה התולעת, שאע"פ שמתים יחזרו ויחיו בעולם, כמקודם לכן.

לְמַעַן יִרְאוּ וְיֵדְעוּ

האמת, הביטוי `למַעַן יִראוּ ויִירָאוּ`, שמקורו בתהלים מ`, מוכר יותר, אם כי המשמעות די דומה.

הַגִּישׁוּ עֲצֻמוֹתֵיכֶם

המונח `עצומה` – משמעותו המקורית היתה, ככל הנראה `טענה בעלת עוצמה`. בימינו צבר המונח משמעות מודרנית ופופולרית רבה. קיים אפילו אתר אינטרנט בשם `עצומה`, שבו יכולים אנו, האזרחים, לנסח עצומות ולבקש את הצטרפות הציבור. משתצבור העצומה את מספר הקולות המתוכנן מראש, היא תוגש למי שאמור להשתכנע מרצינות העניין.

נָשִׂימָה לִבֵּנוּ

במהלך הדורות הפך ביטוי זה לפשוט ולשימושי מאד. ההצהרה `שמתי לב` או התביעה `שים לב!` מאד נפוצות. ישעיהו שם לב במשמעות קצת אחרת, של לקחת את העניין ברצינות. בפרק נ"ז יופיע גם `אֵין איש שָׂם עַל לֵב`.

רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן

הנה המקור לשמה של המושבה הוותיקה, שהפכה ברבות הימים לעיר ואם בישראל