כִּ֣י לֹ֥א שְׁא֛וֹל תּוֹדֶ֖ךָּ מָ֣וֶת יְהַלְלֶ֑ךָּ - ישעיהו ל"ח | עופר בורין

מאת: עופר בוריו התמונה PIXABaY ת.פרסום: 18/12/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הפרק הזה הוא חזרה כמעט מדויקת של פרק כ במלכים ב` בתוספת שירת ההודיה של המלך חזקיהו.
----------
המלך חזקיהו חולה במחלה קשה והנביא ישעיהו בא אליו ומבשר לו שהוא עומד למות. הוא אומר שההודעה באה מיהוה. מאמינים לו?

א בַּיָּמִ֣ים הָהֵ֔ם חָלָ֥ה חִזְקִיָּ֖הוּ לָמ֑וּת וַיָּב֣וֹא אֵלָיו יְשַׁעְיָ֨הוּ בֶן־אָמ֜וֹץ הַנָּבִ֗יא וַיֹּ֨אמֶר אֵלָ֜יו כֹּֽה־אָמַ֤ר יְהוָה֙ צַ֣ו לְבֵיתֶ֔ךָ כִּ֛י מֵ֥ת אַתָּ֖ה וְלֹ֥א תִֽחְיֶֽה

תגובת חזקיהו:

ב וַיַּסֵּ֧ב חִזְקִיָּ֛הוּ פָּנָ֖יו אֶל־הַקִּ֑יר וַיִּתְפַּלֵּ֖ל אֶל־יְהוָֽה ׃ ג וַיֹּאמַ֗ר אָנָּ֤ה יְהוָה֙ זְכָר־נָ֞א אֵ֣ת אֲשֶׁ֧ר הִתְהַלַּ֣כְתִּי לְפָנֶ֗יךָ בֶּֽאֱמֶת֙ וּבְלֵ֣ב שָׁלֵ֔ם וְהַטּ֥וֹב בְּעֵינֶ֖יךָ עָשִׂ֑יתִי וַיֵּ֥בְךְּ חִזְקִיָּ֖הוּ בְּכִ֥י גָדֽוֹל

הוא מפנה את פניו לקיר ונושא תפילה ליהוה שישאיר אותו בחיים.
שאלה: מדוע הפנה פניו לקיר?
התשובה שלי: חזקיהו מאס בתקשורת דרך ממסר ישעיהו הנביא. הוא רצה תקשורת ישירה עם יהוה. לכן, הפנה פניו לקיר ובהכרח הפנה גם גבו לנביא.
הסבר נוסף שעלה בדעתי: חזקיהו הסב פניו. אם נסב את המילה קיר נקבל את המילה ריק. כדי להגיע לקשר ישיר עם יהוה, מייצר חזקיהו סוג של ריק (וואקום) בינו לבין יהוה, בינו לבין אמונתו. בריק אין כלום – אין שום הפרעה.
ייתכן וחזקיהו ביצע סוג עמוק של מדיטציה "יהודית" כדי להתחבר לבוראו.
----------
התשובה לתפילת חזקיהו מגיעה במהרה –אוקיי. לא תמות עכשיו. אני מוסיף לך 15 שנה:

ה הָל֞וֹךְ וְאָמַרְתָּ֣ אֶל־חִזְקִיָּ֗הוּ כֹּֽה־אָמַ֤ר יְהוָה֙ אֱלֹהֵי֙ דָּוִ֣ד אָבִ֔יךָ שָׁמַ֨עְתִּי֙ אֶת־תְּפִלָּתֶ֔ךָ רָאִ֖יתִי אֶת־דִּמְעָתֶ֑ךָ הִנְנִי֙ יוֹסִ֣ף עַל־יָמֶ֔יךָ חֲמֵ֥שׁ עֶשְׂרֵ֖ה שָׁנָֽה ׃ ו וּמִכַּ֤ף מֶֽלֶךְ־אַשּׁוּר֙ אַצִּ֣ילְךָ֔ וְאֵ֖ת הָעִ֣יר הַזֹּ֑את וְגַנּוֹתִ֖י עַל־הָעִ֥יר הַזֹּֽאת

לא רק שהיא מגיעה מהר, היא מגיעה באמצעות הנביא.
לדעתי – יהוה כאן מראה לשתי הדמויות החזקות את שליטתו בסיטואציה. כלומר – דע ישעיהו, איני צריך אותך כדי לשמוע את חזקיהו. ודע לך חזקיהו, תשובות ממני תקבל רק דרך ישעיהו. תלמדו לעבוד ביחד!!
התשובה, לא רק שמבטיחה עוד 15 שנות חיים למלך. היא גם מבטיחה שירושלים לא תיפול בידי מלך אשור.
למה 15 שנה?
לדעתי 2 סיבות:
1. שסנחריב יספיק להגיע, להשמיד את כל ערי יהודה ולהימנע מהשמדת ירושלים.
2. שלחזקיהו יהיו ילדים מספיק גדולים – ראה הסבר בסוף המאמר.
----------
משהו אישי,
תפילת חזקיהו לריפוי והמשך חייו הזכירה לי את ימיו האחרונים של אבי שמואל ז"ל. אבא היה חולה מאוד במחלה שתקפה אותו והביאה למותו בתוך חודש ימים. סרטן ריאות. בימים האחרונים, היה נאבק על כל נשימה תוך שהוא סובל מאוד. ובין הנשימות והמאבקים, בדקות בהן הוקל לא מעט, היה אומר לכל מי שהיה מוכן לשמוע – אני רוצה עוד לחיות. כאילו מסביר שזמנו טרם הגיע.
לאבא זה לא עזר.
=====
כעת, לאחר ההבטחה ל 15 שנים נוספות של חיים, פוצח חזקיהו בשיר הודיה. הוא מתאר את סבלו הרב ואת שמחתו שיוכל להמשיך ולהלל את אלוהים עוד 15 שנים:

יד כְּס֤וּס עָגוּר֙ כֵּ֣ן אֲצַפְצֵ֔ף אֶהְגֶּ֖ה כַּיּוֹנָ֑ה דַּלּ֤וּ עֵינַי֙ לַמָּר֔וֹם אֲדֹנָ֖י עָֽשְׁקָה־לִּ֥י עָרְבֵֽנִי ׃ טו מָֽה־אֲדַבֵּ֥ר וְאָֽמַר־לִ֖י וְה֣וּא עָשָׂ֑ה אֶדַּדֶּ֥ה כָל־שְׁנוֹתַ֖י עַל־מַ֥ר נַפְשִֽׁי ׃ טז אֲדֹנָ֖י עֲלֵיהֶ֣ם יִֽחְי֑וּ וּלְכָל־בָּהֶן֙ חַיֵּ֣י רוּחִ֔י וְתַחֲלִימֵ֖נִי וְהַחֲיֵֽנִי ׃ יז הִנֵּ֥ה לְשָׁל֖וֹם מַר־לִ֣י מָ֑ר וְאַתָּ֞ה חָשַׁ֤קְתָּ נַפְשִׁי֙ מִשַּׁ֣חַת בְּלִ֔י כִּ֥י הִשְׁלַ֛כְתָּ אַחֲרֵ֥י גֵוְךָ֖ כָּל־חֲטָאָֽי ׃ יח כִּ֣י לֹ֥א שְׁא֛וֹל תּוֹדֶ֖ךָּ מָ֣וֶת יְהַלְלֶ֑ךָּ לֹֽא־יְשַׂבְּר֥וּ יֽוֹרְדֵי־ב֖וֹר אֶל־אֲמִתֶּֽךָ ׃ יט חַ֥י חַ֛י ה֥וּא יוֹדֶ֖ךָ כָּמ֣וֹנִי הַיּ֑וֹם אָ֣ב לְבָנִ֔ים יוֹדִ֖יעַ אֶל־אֲמִתֶּֽךָ ׃ כ יְהוָ֖ה לְהוֹשִׁיעֵ֑נִי וּנְגִנוֹתַ֧י נְנַגֵּ֛ן כָּל־יְמֵ֥י חַיֵּ֖ינוּ עַל־בֵּ֥ית יְהוָֽה

היה לי מאוד קשה (`מר לי מר`) למות ולא לראות בהצלת ירושלים (`הנה לשלום`).
אם הייתי מת אז לא יכולתי להודות לך אלוהים (`לא שאול תודך` ולא `מות יהללך`)
עכשיו שאני חי אני אודה, אשיר ואנגן לך תודות עד שהבנים שלי יוכלו להמשיך זאת במקומי (כנראה שהבנים של חזקיהו לא נולדו עדיין או שהיו מאוד צעירים)