פרק מ"ב כהפטרה - ישעיהו מ"ב |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 24/12/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

פרקנו קיבל תפקיד מכובד – להיות ההפטרה של פרשת בראשית, וכל כך למה? ככל הנראה, בשל הפסוק:

כֹּה אָמַר הָאֵל יְהוָה, בּוֹרֵא הַשָּׁמַיִם וְנוֹטֵיהֶם, רֹקַע הָאָרֶץ וְצֶאֱצָאֶיהָ, נֹתֵן נְשָׁמָה לָעָם עָלֶיהָ, וְרוּחַ לַהֹלְכִים בָּהּ.

הרישא של פסוק זה מציג את אלוהים כבורא העולם, אך הסיפא מעניין הרבה יותר. אפשר היה להשלים את הפסוק במילים `יוֹצֵר הָאָדָם`, כמו באחת משבע הברכות של טקס הנישואין. במקום זה מתאר הפסוק את אלוהים כנותן נשמה לעם עליה, לעם החי על הארץ אשר רקע אלוהים, וכמעניק רוח לבני האנוש ההולכים עליה.

כלומר – לעומת פרק ב` בבראשית, המספר על בריאת האדם היחיד, נמצא ישעיהו כבר בפאזה אחרת, והוא עוסק בקשר שבין אלוהים לעמו, או בין אלוהים לאנושות כולה. אותה נשמה, שהוענקה לאדם הראשון, כאשר נפח אלוהים בו רוח חיים, היא הנשמה הניתנת לקולקטיב האנושי, יהיה אשר יהיה...

רש"י אומר לגבי פסוק זה: `נותן נשמה לעם עליה – לכולם בשווה`. `מצודת דוד` מבחין בין חלקה הראשון של תקבולת הסיפא לחלקה השני: `אל העם אשר הם עליה נתן נשמה ואל שאר הבריות המתהלכים בה נתן רוח החיוני`, בין אם הכוונה להבדל שבין עם ישראל לשאר העמים, ובין שהכוונה היא להבדל שבין האנושות לשאר בעלי החיים.

מלבי"ם מנתח את הפסוק כולו, ואומר: `שני מיני הפעולות המתחלפות (בריאת השמים ובריאת הארץ) שניהם יוצר אחד בראם, וע``כ יצר את האדם בסוף המעשה, מורכב מתולדות השמים ע``י נפשו ושכלו ומתולדות הארץ ע``י גופו, ובזה הניח חותמו על כלל הבריאה, שיכירו שיוצר אחד ברא הכל, וז``ש במה שהוא בורא השמים, וגם רוקע הארץ, הניח החותם ג``כ במה שנותן נשמה לעם עליה, שהוא נשמת חיים החיוני, ורוח מיוחד נאצל ונבדל להולכים בה בדרך ה`...`

פירושו של מלבי"ם מעניין. הוא אומר שבריאת האדם הושפעה משני סוגי הבריאה של השמים והארץ. באדם קיים היסוד השמימי (נפש ושכל) והיסוד הארצי (גוף). גם תקבולת הסיפא רומזת, על פי מלבי"ם להבדל שבין נשמת החיים המצויה בכל אדם לבין הרוח הנאצלת לאנשים ההולכים בדרך ה`.

בחודש הבא תגיע אלינו נערה יהודיה, החיה באלסקה, לחגוג בת מצוה בבית הכנסת העתיק של עין-גדי. הנערה בחרה בפרשת בראשית ובהפטרה שלה, והיות ואין מי שידריך אותה במקום הנידח בו היא גרה, אני מנסה לעשות זאת באמצעות הדואר האלקטרוני. למרות הקשיים של קריאה בעברית (היא תעשה זאת מטקסט עברי הכתוב באותיות אנגליות), היא ביקשה לקבל הסברים על הפרשה ועל ההפטרה. הפסוק המיוחד הזה מפרק מ"ב בישעיהו ישמש נושא לדרשה קצרה שאכין לטקס.