בואו ניישר את ההדורים - ישעיהו מ"ה |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 26/12/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 `לישר את ההדורים` פרושו ליישב חילוקי דעות ולפייס בין ניצים.

מקור הביטוי בפרקנו זה, פרק מ"ה:

אֲנִי לְפָנֶיךָ אֵלֵךְ, וַהֲדוּרִים אושר [קרי: אֲיַשֵּׁר]; דַּלְתוֹת נְחוּשָׁה אֲשַׁבֵּר, וּבְרִיחֵי בַרְזֶל אֲגַדֵּעַ.

רוב המפרשים המוקדמים מבינים את המילה `הדורים` בדרכים דומות. הנה דבריו של מלב"ים:

`אני לפניך אלך` - לכבוש הדרך לפניך, `והדורים איישר` - דרכם היה לשום דרכים עקומים לפני המבצר לבל יוכל האויב לקרב אל השער, והיו צריכים להקיף אותם ואני איישר את ההדורים האלה...

אין לנו מושג מהיכן נשאב ההסבר הזה למילה `הדורים`, מלבד מההקשר. מלבי"ם אומר כי `הדורים` הן דרכים מעוקמות, כלומר מפותלות, שמונעות מהאויב לתקוף חזיתית את העיר המבוצרת. יתכן שהוא מצביע על הכניסות דרך שער העיר, שהיו בנויות באמת בצורה המעכבת את הכניסה. אלוהים יישר בדרך נס את הכניסות האלה, ובזאת יפתח בפני צבא כורש את הדרך לפרוץ לעיר בקלות.

נוסח המסורה איננו הנוסח היחיד של המקרא המוכר לנו. והנה, במערות קומראן התגלו קטעים של מגילות ישעיהו אשר שונים במקומות מסוימים מנוסח המסורה.

וכך, בפסוק שלנו, במגילת ישעיהו א` שבקומראן כתוב: "אני לפניכה אלך, והררים יאושר."

כלומר, אלוהים יישר הרים החוסמים בדרכם את הכניסה לארץ המותקפת, וכך תקל המלאכה על צבא כורש.

בזכות אותה טעות העתקה (אם זו היתה באמת טעות) יש לנו כיום אותו ביטוי נחמד – `ליישר את ההדורים`.

 

לֹא בִמְחִיר וְלֹא בְשֹׁחַד

הפסוק השלם מתייחס לחידוש בניין ירושלים והמקדש ולשיבת ציון:

אָנֹכִי הַעִירֹתִהוּ בְצֶדֶק, וְכָל דְּרָכָיו אֲיַשֵּׁר. הוּא יִבְנֶה עִירִי, וְגָלוּתִי יְשַׁלֵּחַ, לֹא בִמְחִיר וְלֹא בְשֹׁחַד, אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת.

כורש, המלך הפרסי, הוא שיבנה את עירו של אלוהים, והוא שישחרר את גולי בבל היהודים לשוב לארצם. דרכיו יהיו דרכים ישרות, כלומר – ישעיהו משבח את מדיניותו של המלך, שיבסס שלטון צדק בממלכה. את בניין העיר והמקדש יעודד כורש, ולא תמורת מחיר שישלמו לו היהודים. את שבויי בבל ישחרר, ולא עבור כופר, כנהוג בין עמים כובשים ונכבשים. פסוק זה מהלל את המדיניות של כורש כלפי העמים תחת חסותו, מדיניות שהיתה שונה מאד מזו של הבבלים.

ואנו, העוסקים בימים טרופים אלה בכל מיני חטאים של שליטים, נרים שלט, ונצא להפגנה הבאה עם הכתובת: לֹא בִמְחִיר וְלֹא בְשֹׁחַד!