ארבעים ושתים - ישעיהו מ"ח | עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה ויקיפדיה ,Photograph by Mike Peel (www.mikepeel.net). Modifications by مانفی ת.פרסום: 31/12/19
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 ישעיהו מאיץ בגולים בבבל לחזור לירושלים:

יא לְמַעֲנִ֧י לְמַעֲנִ֛י אֶעֱשֶׂ֖ה כִּ֣י אֵ֣יךְ יֵחָ֑ל וּכְבוֹדִ֖י לְאַחֵ֥ר לֹֽא־אֶתֵּֽן ׃ ס יב שְׁמַ֤ע אֵלַי֙ יַֽעֲקֹ֔ב וְיִשְׂרָאֵ֖ל מְקֹרָאִ֑י אֲנִי־הוּא֙ אֲנִ֣י רִאשׁ֔וֹן אַ֖ף אֲנִ֥י אַחֲרֽוֹן

כ צְא֣וּ מִבָּבֶל֮ בִּרְח֣וּ מִכַּשְׂדִּים֒ בְּק֣וֹל רִנָּ֗ה הַגִּ֤ידוּ הַשְׁמִ֨יעוּ֙ זֹ֔את הוֹצִיא֖וּהָ עַד־קְצֵ֣ה הָאָ֑רֶץ אִמְר֕וּ גָּאַ֥ל יְהוָ֖ה עַבְדּ֥וֹ יַעֲקֹֽב

והסיבה שנותן ישעיהו לחזרה לירושלים, לגאולה: "אִמְר֕וּ גָּאַ֥ל יְהוָ֖ה עַבְדּ֥וֹ יַעֲקֹֽב". כלומר – המטרה של העניין היא שהגאולה היא שיר הלל לאלוהים: ` לְמַעֲנִ֧י לְמַעֲנִ֛י ....`
שאלה: מדוע יהוה, זה שברא הכל ושולט בכל, זקוק לגאולה של עם ישראל כדי לפאר את שמו? האם יהוה סובל מחוסר `צומי`? האם מיליארדי הכוכבים והגלקסיות שסובבות בכל מקום ובכל זמן אינן מספיקות למילוי האגו שלו? מה יש בו באדם שיהוה כה זקוק לאישור ממנו על גדולתו?
----------
אני חושב שהתשובה לשאלה ששאלתי למעלה היא שיהוה אינו זקוק לדבר. ואולי יותר נכון לומר: אין שום יכולת לאדם לדעת מה ואם יהוה זקוק למשהו.
התשובה היא שישעיהו נותן לעם ישראל משמעות לגאולה. מי שצריך את המשמעות הזו הוא האדם ולא יהוה.
בכך, ישעיהו מצטרף לקהלת פרק יב`, פסוק יג`:

יג ס֥וֹף דָּבָ֖ר הַכֹּ֣ל נִשְׁמָ֑ע אֶת־הָאֱלֹהִ֤ים יְרָא֙ וְאֶת־מִצְוֹתָ֣יו שְׁמ֔וֹר כִּי־זֶ֖ה כָּל־הָאָדָֽם
----------
בתחילת הפרק מצביע ישעיהו על האמונה במערומיה:

א שִׁמְעוּ־זֹ֣את בֵּֽית־יַעֲקֹ֗ב הַנִּקְרָאִים֙ בְּשֵׁ֣ם יִשְׂרָאֵ֔ל וּמִמֵּ֥י יְהוּדָ֖ה יָצָ֑אוּ הַֽנִּשְׁבָּעִ֣ים׀ בְּשֵׁ֣ם יְהוָ֗ה וּבֵאלֹהֵ֤י יִשְׂרָאֵל֙ יַזְכִּ֔ירוּ לֹ֥א בֶאֱמֶ֖ת וְלֹ֥א בִצְדָקָֽה

הכוונה של ישעיהו היא שמי שמכריז על אמונתו ביהוה אבל אינו נענה לקריאת הנביא לחזור לירושלים, אמונתו אינה אמיתית ואין בה צדק, שלא לומר אמונת שקר היא.
בהסתכלות יותר עמוקה, אומר לנו הנביא לא להתרשם מכל סממני האמונה ביהוה כמו קורבנות, תפילות, מלבושים ועוד. מה שחשוב הוא לחיות חיי אמת וצדק.
----------
והערה אחרונה על משמעות החיים:
בספר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" עובד המחשב "הרהור עמוק" שעות רבות כדי לתת תשובה ל`חיים היקום וכל השאר` ולבסוף פולט את התשובה `42`.
לי ברור שמדובר בתשובה סתמית שבאה לומר בעצם שאין כל משמעות לחיים לבד מהחיים עצמם ולכן 42 היא תשובה טובה בדיוק כמו 36 למשל.
אגב `גוגל` בגמטריא זה ... נכון – 42!! (גוגל נולד אחרי הספר...).
מחבר הספר, דאגלס אדמס כתב:

"
זו הייתה בדיחה. זה היה חייב להיות מספר, רגיל, קטן - ובחרתי בו...ישבתי ליד שולחן הכתיבה שלי, הבטתי לעבר הגינה וחשבתי "42 יתאים". הקלדתי את המספר. "סוף הסיפור".
."