מה זה תפילה בין-דתית? - ישעיהו נ"ו |מני גל

מאת: מני גל התמונה canstockphoto by YuliaGlam ת.פרסום: 12/01/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

תפילה המונית בין- דתית נערכה השבוע (01/12/2014) באוניברסיטה העברית בהשתתפות סטודנטים ואנשי דת מוסלמים ויהודים. באירוע השתתפו הרבנית הדסה פרומן, הרב יוסי פרומן, עלי אבו אעוד ויהודה סטולוב, מנכ"ל האגודה הבין דתית.

כמאה סטודנטים ומרצים מהאוניברסיטה העברית התכנסו בשעה 16:00 אחר הצהריים לתפילה בין דתית לשלום. פתחו בדברים הרבנית הדסה פרומן על החוט המקשר בין דת והאמונה בא-ל אחד לשלום, ועלי אבו אעוד על החשיבות של לדעת כיצד לנהל דיאלוג ולעתים אף מאבק, נטול אלימות.

לאחר דברי הברכה החלה התפילה בהנחיית עלי אבו אעוד והרב יוסי פרומן. המתפללים קראו תפילות משתי הדתות. התפילה המשותפת הייתה בשיתוף פעולה של אגודת הסטודנטים עם אגודת המפגש הבין-דתי וארגון "ארץ שלום".

משה ג`ייקובס ממארגני התפילה: "יש המדברים על מלחמת דת, אבל אפשר להתחיל לדבר על שלום של דת. השותפות באמונה באל אחד, והייחול להר אחד, עלולים ליצור מלחמה בין אחים, אבל עם אותן תפילות ואמונות נוכל לבנות בית שלום".

השייח איברהים אהווא: "האדמה היא לא ליהודים, לא למוסלמים, לא לנוצרים וגם לא לדרוזים- האדמה היא לאלוהים בלבד, החיים והמוות הם בידיים שלו. מפה אני מקווה שהאירוע יפתח דרך של תקווה לשלום".

(לוקאל, העיר שלי, 2014)


בין תפילות, בין קהילות
ספטמבר 12, 2016
ד"ר יונתן מוס

לפני שנתיים הוכרז על הקמת מבנה חדש וייחודי בלבה ההיסטורי של ברלין. המבנה, המכונה The House of One, ישלב תחת קורותיו, ככל הנראה לראשונה בהיסטוריה, בית כנסת, כנסייה ומסגד. בבית התפילה הזה, לכשיושלם, שלוש הדתות ה`אברהמיות` ישחקו כשלושה שחקנים שווים אבל נפרדים. בני הדתות השונות ייכנסו דרך שער ראשי אחד, אבל אז הם ייפנו כל אחד ואחת לדרך עצמאית, שכן בית הכנסת, הכנסייה והמסגד ימלאו שלושה חללים נפרדים.

הפרוייקט הברלינאי הוא מסמן פירוש מחודש לאידיאל האוניברסלי של `ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים.` אבל קיים כבר גם פירוש אחר, יש שיאמרו אף מהפכני יותר, לאידיאל הזה. הפירוש הזה, שהחל לקבל ביטוי מעשי לפני כעשור ורק הולך וגובר בשנים האחרונות, מכניס את בני כל הדתות להתפלל בחדר אחד. מדובר בחדרי תפילה רב-דתיים (multifaith prayer rooms) הממוקמים במרחבים ציבוריים כגון שדות תעופה, קניונים ואוניברסיטאות, בעיקר באירופה, ובמידה פחותה, גם בצפון אמריקה.