הסתר פנים - ישעיהו ס"ד |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 21/01/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וְאֵין קוֹרֵא בְשִׁמְךָ, מִתְעוֹרֵר לְהַחֲזִיק בָּךְ, כִּי הִסְתַּרְתָּ פָנֶיךָ מִמֶּנּוּ, וַתְּמוּגֵנוּ בְּיַד עֲוֹנֵנוּ.

פסוק מייאש זה מתאר מצוקה שאין עמוקה ממנה, מצוקה הנובעת מ`הסתר פנים`, מונח מעניין ועמוק, המתייחס לשבר גדול באמונה.

באתר `טקסטולוגיה` מופיע הסבר למושג `הסתר פנים`:

"הסתר פנים" בא כתוצאה מחטא אבל הוא לא מאופיין ברקע משפטי מוכר, בדיוק או ב"מידה כנגד מידה". הסתר הפנים מאופיין במעיין מחיצה, או קיר – המפרידים בין החוטא לבין האל. לאדם אין גישה לאלוהיו, והאל אינו ניגש (רואה או מתייחס) ליציר כפיו. חומרתו של "הסתר פנים" אינה דווקא במכה או בגמול, ביטויו העיקרי הוא בריחוק. הדחייה והניכור שהאדם חש הם הטראגיים והמכאיבים בעונש זה.

פסוקי מקרא נוספים, העוסקים בהסתר פנים נמצא בתהלים ובאיוב:

אֵלִי, אֵלִי, לָמָה עֲזַבְתָּנִי רָחוֹק מִישׁוּעָתִי, דִּבְרֵי שַׁאֲגָתִי? אֱלֹהַי, אֶקְרָא יוֹמָם, וְלֹא תַעֲנֶה, וְלַיְלָה, וְלֹא דוּמִיָּה לִי. (תהלים כ"ב)

לָמָה, יְהוָה, תִּזְנַח נַפְשִׁי, תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי? (תהלים פ"ח)

אִם קָרָאתִי, וַיַּעֲנֵנִי - לֹא אַאֲמִין, כִּי יַאֲזִין קוֹלִי (איוב ח`)

מה אומר הפסוק מפרקנו זה?

וְאֵין קוֹרֵא בְשִׁמְךָ, מִתְעוֹרֵר לְהַחֲזִיק בָּךְ, כִּי הִסְתַּרְתָּ פָנֶיךָ מִמֶּנּוּ וַתְּמוּגֵנוּ בְּיַד עֲוֹנֵנוּ

ישעיהו מדבר על הסתר פנים קולקטיבי. לא נותר בעם איש, שיקרא בשם האל, שיחזיק באמונתו הערנית באל, כי נוכחותו של האל אינה מורגשת, כאילו הסתיר פניו מהעם, ואין כל אפשרות לדבר עמו. ללא נוכחות האל עומד העם מול עוונותיו שלו, ונמוג, מתמוסס באפיסת כוחות.