בְּטֶרֶם אֶצָּרְךָ - ירמיהו א' |מני גל

מאת: מני גל, התמונה ויקיפדיה ת.פרסום: 26/01/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בְּטֶרֶם אֶצָּרְךָ בַבֶּטֶן יְדַעְתִּיךָ וּבְטֶרֶם תֵּצֵא מֵרֶחֶם הִקְדַּשְׁתִּיךָ

לא כל אדם חי בתחושה שיש לו יעוד בחיים. אפשר לשער, שתחושה זו היא נחלתם של מיעוט בקרב החברה האנושית. ירמיהו אינו צריך להתלבט אם יש לו או אין לו יעוד. אלוהים חוסך ממנו התלבטות זאת, ומודיע לו כי יעודו נקבע מלמעלה עוד לפני שנולד. ברגע מיוחד זה של התגלות מקבל ירמיהו גם תיאור קצר וכוללני של אותו יעוד : נָבִיא לַגּוֹיִם נְתַתִּיךָ... עַל כָּל אֲשֶׁר אֶשְׁלָחֲךָ תֵּלֵךְ וְאֵת כָּל אֲשֶׁר אֲצַוְּךָ תְּדַבֵּר... רְאֵה הִפְקַדְתִּיךָ הַיּוֹם הַזֶּה עַל הַגּוֹיִם וְעַל הַמַּמְלָכוֹת לִנְתוֹשׁ וְלִנְתוֹץ וּלְהַאֲבִיד וְלַהֲרוֹס לִבְנוֹת וְלִנְטוֹעַ...

לתחושת היעוד האישי יש יתרונות, אך גם חסרונות. תחושת היעוד מחזקת את תודעת הערך העצמי, וחוסכת, כאמור, התלבטויות, בהנחה שהאדם יודע מהו היעוד שלו. תחושה זו תקל עליו מאד, כאשר יעמוד בפני מחסומים והתנגדויות. עם זאת, ככל שמתקשה האדם להשיג את מטרותיו, שנגזרו מייעודו, ימלאו את לבו רגשות אכזבה, תסכול ואף אשמה.

יש אנשים, שהיעוד שלהם, על פי הרגשתם, הוא אישי או משפחתי – להקים בית חם ואנושי, או לחנך ילדים להיות אנשים טובים. על פי רוב, יש ליעוד גם הקשרים חברתיים – האדם חש צורך עמוק לתרום לחברה מכישוריו ויכולותיו, אם ביצירה רוחנית, אם במנהיגות פוליטית, אם בחינוך הדור הצעיר, ואם בבניין הארץ.

קשים במיוחד אותם `יעודים`, שהסיכוי להשגתם הוא אפסי, או שברור מראש, שהמחיר האישי להגשמתם יהיה נורא. ירמיהו בהחלט נופל בקטגוריה הזאת.