רָאִיתִי שַׁעֲרוּרָה - ירמיהו כ"ג |מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 26/02/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

את המילה `שערורה` לא קל לפרש. היא מופיעה במקרא בכמה מקומות, בהבדלים מעטים, כאשר בכולם יש מכנה משותף:

בְּבֵית יִשְׂרָאֵל רָאִיתִי שַׁעֲרוּרִיָּה, שָׁם זְנוּת לְאֶפְרַיִם, נִטְמָא יִשְׂרָאֵל. (הושע ו`)

כִּי-נִמְצְאוּ בְעַמִּי רְשָׁעִים, יָשׁוּר כְּשַׁךְ יְקוּשִׁים, הִצִּיבוּ מַשְׁחִית, אֲנָשִׁים יִלְכֹּדוּ. כז כִּכְלוּב מָלֵא עוֹף, כֵּן בָּתֵּיהֶם מְלֵאִים מִרְמָה; עַל-כֵּן גָּדְלוּ וַיַּעֲשִׁירוּ. כח שָׁמְנוּ, עָשְׁתוּ, גַּם עָבְרוּ דִבְרֵי-רָע. דִּין לֹא דָנוּ, דִּין יָתוֹם וְיַצְלִיחוּ, וּמִשְׁפַּט אֶבְיוֹנִים לֹא שָׁפָטוּ. כט הַעַל-אֵלֶּה לֹא-אֶפְקֹד, נְאֻם-יְהוָה, אִם בְּגוֹי אֲשֶׁר-כָּזֶה, לֹא תִתְנַקֵּם נַפְשִׁי? ל שַׁמָּה וְשַׁעֲרוּרָה נִהְיְתָה בָּאָרֶץ. לא הַנְּבִאִים נִבְּאוּ בַשֶּׁקֶר, וְהַכֹּהֲנִים יִרְדּוּ עַל-יְדֵיהֶם, וְעַמִּי אָהֲבוּ כֵן, וּמַה-תַּעֲשׂוּ, לְאַחֲרִיתָהּ? (ירמיהו ה`)

מִי שָׁמַע כָּאֵלֶּה? שַׁעֲרֻרִת עָשְׂתָה מְאֹד בְּתוּלַת יִשְׂרָאֵל. (ירמיהו י"ח)

וּבִנְבִאֵי יְרוּשָׁלִַם רָאִיתִי שַׁעֲרוּרָה, נָאוֹף וְהָלֹךְ בַּשֶּׁקֶר, וְחִזְּקוּ יְדֵי מְרֵעִים, לְבִלְתִּי שָׁבוּ אִישׁ מֵרָעָתוֹ. הָיוּ לִי כֻלָּם כִּסְדֹם, וְיֹשְׁבֶיהָ כַּעֲמֹרָה. (ירמיהו כ"ג – פרק זה)

ובכן, מה משותף למופעים אלה של `שערורה`, `שערורית` או `שערוריה`?

מילים אלה נקשרות לחטאים גדולים – לזנות ולטומאה, למרמה ולעושק, להטיית משפט ולנבואות שקר או לרודנות מעמד הכהונה. נראה כי לא מדובר במעשים הנעשים בסתר, כי מעשים אלה הפכו לנורמה ציבורית.

האם השורש הרלוונטי להבנת המילים האלה היא ע.ר.ר? האם מדובר במעשים המעוררים מחאה גדולה או סבל רב, או במעשים המערערים את הסדר החברתי? קשה לדעת. ניסיון לקשר את המילה עם השורש ש.ע.ר אינו מעלה אותנו על כיוון פורה יותר, אם לא נרחיק לכת ונאמר כי מדובר במעשה מסמר שיער...

מתוך מקורות אלה נתעצבה המשמעות המודרנית של מילה זו, כמתואר בויקיפדיה:

שערורייה או סקנדל בלעז היא אירוע שבו איש, קבוצה או גוף הואשמו בפומבי בהתנהגות לא הולמת. שערורייה יכולה להתבסס על המציאות, על האשמות שווא או על עירוב בין השניים. חלק מהשערוריות נחשפות על ידי חושף שחיתות מתוך הארגון או הקבוצה, חלק נחשפות על ידי חוקר חיצוני, אם ממשלתי דוגמת מבקר המדינה ואם עצמאי דוגמת כתב של אחד מאמצעי התקשורת