מאגיה מקראית - ירמיהו כ"ז | מני גל

מאת: מני גל התמונה פיקסהביי ת.פרסום: 03/03/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וְאַתֶּם אַל תִּשְׁמְעוּ אֶל נְבִיאֵיכֶם וְאֶל קֹסְמֵיכֶם וְאֶל חֲלֹמֹתֵיכֶם וְאֶל עֹנְנֵיכֶם וְאֶל כַּשָּׁפֵיכֶם, אֲשֶׁר הֵם אֹמְרִים אֲלֵיכֶם לֵאמֹר: לֹא תַעַבְדוּ אֶת מֶלֶךְ בָּבֶל.

ירמיהו עומד מול חבורה מגוונת של אנשים, המספרים לעם סיפור הפוך בעניין העתיד הלאומי הקרוב. אלה קרויים על ידי כותב המקרא `נביאי שקר`, והם מסתייעים בטכניקות מאגיות, שהיו מקובלות באותם ימים. ננסה להבחין בין המושגים השונים המוזכרים בפסוק. פרשנים שונים מחזיקים בהסברים שונים לאותם מונחים:

קוסמים ומכשפים – אולי מדובר בפעולות מאגיות שנועדו להשפיע על העתיד, או לחולל בהווה תופעות לא שגרתיות. הקוסמים והמכשפים מצוידים בלחשים, בקמעות, במטות ובתנועות בעלות אופי מאגי.

קוראים בחלומות – מבססים את השפעתם על האמונה כי חלומות מבשרים לנו על העתיד לקרות. פירוש חלומות לעולם לא יהיה חד-משמעי, ולאותו חלום יכולים להיות פירושים שונים.

עוננים – הם מאחזי עיניים, או קוראים בצורות העננים, או המנחשים מה יהיה מזג האויר בעונה הבאה. שלושה פירושים אלה מצויים אצל פרשנים מוקדמים.

לא הוזכרו כאן קוראים באוב, הפונים אל המתים לקבל מידע אודות העתיד, בהנחה שהדרים בעולם המתים יש להם גישה אל מידע זה.

בתרבויות עתיקות היתה השפעתם של קוסמים ומכשפים גדולה בהרבה מהיום, אך השפעה זו לא נעלמה כליל. קוסמים מאד פופולריים כבדרנים. לחשים ומחוות מאגיות עדיין נהוגות אצל אנשים רבים. ברגע מצוקה אישית קשה, כאשר נכזבו התקוות מצד הרופאים הקונבנציונליים, פונים אנשים בצר להם אל מי שיצא לו שם של עושה נפלאות. קריאה בחלומות שינתה כיוון, והיא משמשת כיום את הפסיכולוגים להעמקת הבנת נפש האדם, מה שיכול, אולי, לתרום גם להערכה מה יקרה לו, לאותו חולם, גם בעתיד. תופעות אנושיות שאינן מקבלות הסבר מדעי מספק מאוגדות בתחום נזיל הקרוי פרפסיכולוגיה, כשמדי פעם מצליח המדע לספק לתופעה כזו הסבר רציונלי, המוציא אותה מאותו תחום עלום. עתידנות הפכה לתחום מחקר מדעי.