איך מחלצים מבור עמוק? ירמיהו ל"ח | מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 17/03/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וַיְשַׁלְּחוּ אֶת יִרְמְיָהוּ בַּחֲבָלִים, וּבַבּוֹר אֵין מַיִם, כִּי אִם טִיט, וַיִּטְבַּע יִרְמְיָהוּ בַּטִּיט. .. וַיְצַוֶּה הַמֶּלֶךְ אֵת עֶבֶד מֶלֶךְ הַכּוּשִׁי לֵאמֹר: קַח בְּיָדְךָ מִזֶּה שְׁלֹשִׁים אֲנָשִׁים, וְהַעֲלִיתָ אֶת יִרְמְיָהוּ הַנָּבִיא מִן הַבּוֹר בְּטֶרֶם יָמוּת. וַיִּקַּח עֶבֶד מֶלֶךְ אֶת הָאֲנָשִׁים בְּיָדוֹ, וַיָּבֹא בֵית הַמֶּלֶךְ אֶל תַּחַת הָאוֹצָר, וַיִּקַּח מִשָּׁם בְּלוֹיֵ סְחָבוֹת וּבְלוֹיֵ מְלָחִים, וַיְשַׁלְּחֵם אֶל יִרְמְיָהוּ אֶל הַבּוֹר בַּחֲבָלִים. וַיֹּאמֶר עֶבֶד מֶלֶךְ הַכּוּשִׁי אֶל יִרְמְיָהוּ: שִׂים נָא בְּלוֹאֵי הַסְּחָבוֹת וְהַמְּלָחִים תַּחַת אַצִּלוֹת יָדֶיךָ מִתַּחַת לַחֲבָלִים! וַיַּעַשׂ יִרְמְיָהוּ כֵּן. וַיִּמְשְׁכוּ אֶת יִרְמְיָהוּ בַּחֲבָלִים, וַיַּעֲלוּ אֹתוֹ מִן הַבּוֹר, וַיֵּשֶׁב יִרְמְיָהוּ בַּחֲצַר הַמַּטָּרָה.

הבור הזה, לתוכו הושלך ירמיהו, לא היה מתקן כליאה רשמי. בדומה ליוסף, שהושלך אל בור מתוך ידיעה ששם יהיה סופו, גם ירמיהו מוצא בתחתית הבור טיט טובעני. גם אוכל לא מורד אליו. כאשר מקבל עבד-מלך הסריס הכושי הוראה מצדקיהו להוציא את ירמיהו, הוא נאלץ למצוא פתרון לבעיית החילוץ, שלא תוכננה מראש. מסתבר שיש לו את זה, לעבד-מלך. הוא לוקח אתו קבוצת אנשים, חבלים וסמרטוטים בלויים, מורה לירמיהו להניח את הסמרטוטים תחת אצילות ידיו (קרוב לוודאי תחת בתי השחי שלו) כריפוד בין גופו לחבלים. קבוצת האנשים מצליחה למשות את ירמיהו מהטיט הטובעני ולהעלות אותו בחבלים אל פני הקרקע. אכן, מבצע חילוץ מרשים!

בימינו מתנסים צוותי החילוץ של מדבר יהודה מדי פעם במשימות דומות, של חילוץ מטיילים שנפלו לבולענים. עומק בולען יכול להגיע ל-20 מ` או יותר. למזלם של צוותי החילוץ המודרניים שלנו, יש להם גם ציוד חילוץ מתוחכם וגם ניסיון שנצטבר עם השנים. הקושי הגדול שמזמנים בולענים למחלצים היא הסכנה שבעומדם על שפת פתחו של הבולען תקרוס שפה זו פנימה, וגם הם יפלו מטה. על כן הם חייבים לבצע את פעולת המשיכה מרחוק. וכך מספר מפקד אחת מיחידות החילוץ על דרך העבודה במקרה כזה, שבו נפל מטייל אל תוך בולען בעומק של 20 מ`:

"בכל זמן פעולות החילוץ היה חשש שהבולען יגדל, ובכך ייפגעו גם אנשי ההצלה. קוטר החור שנפער באדמה היה פחות ממטר. מתחנו חבל בין שתי חצובות משני צדדיו של הבור, במרחק כמה מטרים משפתו. החבל עבר מעל פתח הבור. אל חבל זה היה קשור חבל נוסף, שבאמצעותו ירד אחד מחברי יחידת החילוץ, נרתם אל הבחור הפצוע, ושניהם הועלו במשיכה על ידי החברים שלמעלה. הבחור היה מעורפל ולא דיבר. מצבו היה קשה. הענקנו לו טיפול ראשוני והוא פונה באמצעות מסוק של יחידת 669 של חיל האוויר לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים".

לעבד-מלך הכושי לא היה ציוד משוכלל כמו חצובות מאלומיניום קל, חבלים דקים וחזקים ורתמה לקשירת הפצוע, אבל הוא אילתר את הציוד ואת הטכניקה, וביצע את המשימה בהצלחה.