מה היה סופם של המואבים? ירמיהו מ"ח |מני גל

מאת: מני גל התמונה ויקיפדיה מצבת מישע מלך מואב ת.פרסום: 31/03/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

כמה ישויות לאומיות מהסביבה הקרובה של ארץ ישראל נעלמו להן עם הזמן, ולא השאירו זכר, אם בקבוצה לאומית המזדהה כעם, אם בשפה, ואם בהמשך קיום בגולה, וזאת בניגוד לעם ישראל. בפרק הקודם דובר על תהליך כזה שעבר על הישות הפלישתית. מה ידוע לנו לגבי המואבים?

מכמה מקורות ליקטתי את התובנות הבאות:

תחת האימפריה האשורית שמרה מואב עדיין על עצמאות חלקית כממלכה, אך עם ירידת אשור ועליית בבל במקומה, הורדו מואב ועמון בשנת 582 למעמד של פרובינציות של בבל. זה היה 5 שנים לאחר חורבן ממלכת יהודה מידי הבבלים. אדום נכבשה גם היא מעט מאוחר יותר – ב-553 לפנה"ס. כפרובינציה עברה מואב לידי הפרסים ב-539, ולידי אלכסנדר מוקדון ב-334. מכאן ואילך אין מקורות המצביעים על ישות מואבית ברורה. מי שהשתלטו על מואב במרוצת הזמן היו הנבאטים, ותחת שלטונם כבר לא היה ניתן למצוא שרידי תרבות מואבית.

אתר `דעת` מספר בקצרה:

בתקופת שיבת ציון השתלטו הנבטים על חלק ממואב. בתקופת החשמונאים כבשו יהודה ויהונתן אחדות מערי מואב (חשמונאים א, ה, כו), ואלכסנדר ינאי כבש את כל מואב ושם אותה למס (מלחמות א, ד, ג), ומאז אבד זכרם. שרידי מואב נתפזרו ונטמעו בנבטים וביהודה. ארץ מואב הייתה לארץ נושבת יהודים רבים, וחז"ל כללו אותה בתחום ארץ ישראל של עולי בבל, החייבת במצוות התלויות בארץ (ירושלמי שביעית, דף לו, ג; כרתי ופלתי מ.; קב:).

יוסף בן מתתיהו אומר דברים דומים: נבוכדנצר הבבלי אמנם הכה במואב, אך היא הוחרבה על ידי השבטים הערביים ולא נשאר לה זכר, אלא בשם ההיפארכיה "מואביה". שרידי המואבים נטמעו בעמים אחרים, ביניהם הנבטים.