בֵין הַחֹמֹתַיִם ירמיהו נ"ב מני גל

מאת: מני גל התמונה PIXABAY ת.פרסום: 09/04/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

וַתִּבָּקַע הָעִיר, וְכָל אַנְשֵׁי הַמִּלְחָמָה יִבְרְחוּ, וַיֵּצְאוּ מֵהָעִיר לַיְלָה דֶּרֶךְ שַׁעַר בֵּין הַחֹמֹתַיִם אֲשֶׁר עַל גַּן הַמֶּלֶךְ, וְכַשְׂדִּים עַל הָעִיר סָבִיב, וַיֵּלְכוּ דֶּרֶךְ הָעֲרָבָה.

מה משמעות ביטוי זה – `בין החומותיים`? ביטוי זה מופיע כבר בישעיהו, כשהוא מתייחס לפעולות ביצורים בירושלים, שעשה חזקיהו:

וְאֵת בְּקִיעֵי עִיר דָּוִד רְאִיתֶם כִּי רָבּוּ, וַתְּקַבְּצוּ אֶת מֵי הַבְּרֵכָה הַתַּחְתּוֹנָה. וְאֶת בָּתֵּי יְרוּשָׁלִַם סְפַרְתֶּם, וַתִּתְצוּ הַבָּתִּים לְבַצֵּר הַחוֹמָה. וּמִקְוָה עֲשִׂיתֶם בֵּין הַחֹמֹתַיִם לְמֵי הַבְּרֵכָה הַיְשָׁנָה, וְלֹא הִבַּטְתֶּם אֶל עֹשֶׂיהָ, וְיֹצְרָהּ מֵרָחוֹק לֹא רְאִיתֶם. (ישעיהו כ"ב)

דברי הימים ב` פרק ל"ב מוסיף לנו מידע על הביצורים שעשה חזקיהו לקראת מצור סנחריב

ויתחזַק, וַיִּבֶן את כל החומה הפרוצה, ויעל על המגדלות ולחוצה החומה אחרת, ויחזק את המִּלוא עיר דויד, ויעש שֶׁלַח לרֹב ומָגִנים.

אחת האפשרויות להבין את התיאורים האלה היא שחומת העיר היתה פרוצה, שחזקיהו תיקן את הפרצות בחומה זאת, ואז הוסיף ובנה `חומה אחרת`, חומה נוספת, קדמית יותר, מחוץ לגבולות החומה הקודמת.

וכך, בין אותן שתי חומות, נוצר לו אזור, שנקרא `בין החומותים`. באותו אזור היה גם שער, שהוביל החוצה מן העיר, והוא נקרא `שער בין החומותיים`.

תפקיד החומה החדשה היה, כנראה, הגנה על מערכת המים החשובה כל כך לעיר. דחיפות מבצע בניית החומה החדשה חייבה הריסת בתים הסמוכים לחומה זו, ושימוש באבניהן לבניית החומה החיצונית.

ארכיאולוגים סבורים שאחת החומות שחשפו בחפירות בירושלים היא היא אותה חומה חיצונית. תיארוך חומה זו מתאים לימי חזקיהו. החומה מרוחקת כ-30 מטרים מהחומה הוותיקה יותר.

אני חוזר לזיכרונות ילדותי בירושלים. בקרבת בית הספר היסודי בו למדתי, מוגבל קצהו הצפוני של רחוב כ"ט בנובמבר שבשכונת טלביה בין שתי חומות. ממזרח לרחוב – בית הנסן, שבאותם ימים היה בית חולים למצורעים, וממערב לאותו רחוב – השתרעה `חורשת הירח`, שבה שיחקנו לא מעט. קטע רחוב זה, הסגור בין שתי חומות, קיבל את השם המקראי `בין החומותיים`, למרות שבינו לבין מקומו של `בין החומותיים` המקראי מרחק גיאוגרפי רב. קטע רחוב זה נקרא כיום במפות רחוב יעקב שסקין, והוא מתחבר בהמשך עם רחוב דוד מרכוס. יעקב שסקין עבד כרופא בבית החולים ע"ש הנסן, והיה בין מפתחי השימוש המוצלח בתלידומיד דוקא נגד צרעת. השימוש בשם `בין החומותיים` לרחוב זה נשכח, כמו שנשכח גם מי העניק לאותו רחוב צר את השם הלא רשמי הזה.