האדם צריך להיות טוב, ולזה אין נימוק, זה הערך - יחזקאל י"ח | דודו פלמה

מאת: כתיבה דודו פלמה, ציור - ויליאם בלייק, תבונת האל, נחלת הכלל ת.פרסום: 30/04/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

האדם צריך להיות טוב, ולזה אין נימוק, זה הערך

-------------------------------------------------------
1.
טז וְאִישׁ לֹא הוֹנָה חֲבֹל לֹא חָבָל, וּגְזֵלָה לֹא גָזָל; לַחְמוֹ לְרָעֵב נָתָן, וְעֵרוֹם כִּסָּה בָגֶד. יז מֵעָנִי הֵשִׁיב יָדוֹ, נֶשֶׁךְ וְתַרְבִּית לֹא לָקָח, מִשְׁפָּטַי עָשָׂה, בְּחֻקּוֹתַי הָלָךְ: הוּא לֹא יָמוּת בַּעֲו‍ֹן אָבִיו חָיֹה יִחְיֶה.

****
2.
מעניין לגלות עד כמה כאשר יחזקאל מרפה מעט ממעשה המרכבה ושאר משחקי ההתרחקות מן האנושי, הוא נעשה לפתע פתאום הומאני. פרק יח חף ממפלצות ומעשי מרכבה. כאילו יחזקאל אומר לנו עזבו את השטויות האלה ותשאירו אותן לדן בראון ולצופן דה וינצ`י שלו כאן אני עוסק בדבר האמיתי שלשמו נועדתי, באנושי. ואכן יש משהו מאוד מבלבל באופן שבו הוא אומר לכל המשתטחים על קברי צדיקים מואביים בואו ותקשיבו למה אלוהים מתכוון באמת.

נדמה לי שמי שהסביר מאוד יפה את הערך שעליו מדבר יחזקאל, היה הפילוסוף, הרב הכימאי והרופא ישעיהו ליבוביץ. וכאשר הוא בא לעשות זאת הוא מביא מדברים שכתבה הסופרת אייריס מורדוק. ואין לכם דברים יפים יותר להשיב בהם גם על דבריה של שרת המשפטים לשעבר אילת שקד שכתבה "שככל שנהיה יותר יהודים כך נהיה יותר דמוקרטים".

"הסופרת אייריס מורדוק, שהיא גם פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת קיימברידג`, מרבה לעסוק באמונה דתית, מתוך עמדה אתאיסטית מובהקת. באחד הרומנים שלה, "The Age of the angles", היא נותנת פירוש אתאיסטי מעניין לספר איוב. היא מפרשת את תשובת אלוהים לאיוב כביטוי לכך שאין אלוהים. מכאן היא מגיעה למסקנה מהו הערך האנושי העליון, שעל האדם להגשימו ללא תמורה: "One must be good for nothing" – האדם צריך להיות טוב, ולזה אין נימוק, זה הערך. יש כאן משחק מילים נפלא: הביטוי האנגלי good for nothing פירושו "אדם שאינו שווה כלום". מורדוק מפרקת את הביטוי למרכיביו ואומרת: אתה חייב להיות good, למרות שה-good אינו תורם לך דבר ואין לך תועלת ממנו – for nothing. ומדוע אתה חייב להיות good? משום שזה ה- good. זהו ממש המושג "לשמה" מחוץ להגות הדתית, בהגות האתאיסטית". ישעיהו ליבוביץ הפרק `איוב` בספרו `חמישה ספרי אמונה`

*****
3.
קשה לראות טוב בארץ הקשה הזאת
-----------------------------------------
"מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים; אֹהֵב יָמִים לִרְאוֹת טוֹב. נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע; וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה. סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה-טוֹב; בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ".

לפני 5 שנים, ביום חמישי ה-4.6.15 בשעה 20:00 נערך בקיבוץ כפר עזה קונצרט ללא גבולות. האירוע הנדיר הזה בא להדהד את מאבק אנשי הנגב המערבי והדרום לסיום מעגל הדמים ותחינה נואשת לתחילת הסדר מדיני.

לשמוע את רקפת אמסלם שרה, כשמלווה אותה יאיר דלאל, באופן מכמיר לב כל כך את `מי האיש` בעברית וערבית, ואחר כך לבכות מהטינופת שראש הממשלה בנימין נתניהו השליך על האירוע היפה הזה בסרטון בחירות מכוער על הקיר שלו. כאילו שהפסוק מתהילים "אֹהֵב יָמִים לִרְאוֹת טוֹב" מוציאו מדעתו.

אז כן מר נתניהו לדאבון ליבך עדיין יש אנשים במדינה הזאת שלא איבדו תקוה לראות טוב, לשלום, ליחסים נטולי שנאה ושיסוע בין בני אדם. אמנם הם הולכים ומתמעטים, חלקם מכדורים בגב וחלקם מיאוש. ובכל זאת לא נוותר! לא נוותר!! עוד ניראה טוב בכל מאודנו

השיר "מי האיש" בביצוע רקפת אמסלם ויאיר דלאל, גיטרה: עידן טולדנו :
https://www.youtube.com/watch…

ציור ויליאם בלייק תבונת האל