גלגולו של פסוק " the cup of youre sister " - יחזקאל כ"ג | דודו פלמה

מאת: דודו פלמה, התמונה : Image by Karen Arnold from Pixabay ת.פרסום: 07/05/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

חזקאל פרק כג
דודו פלמה

גלגולו של פסוק " the cup of youre sister "

לג שִׁכָּרוֹן וְיָגוֹן תִּמָּלֵאִי; כּוֹס שַׁמָּה וּשְׁמָמָה, כּוֹס אֲחוֹתֵךְ שֹׁמְרוֹן.

****
פרק כג הוא בן זונה של פרק, הפועל זנה על כל צורותיו וכיווניו.

וַיְהִי דְבַר יְהוָה אֵלַי לֵאמֹר. בֶּן אָדָם! שְׁתַּיִם נָשִׁים בְּנוֹת אֵם אַחַת הָיוּ. וַתִּזְנֶינָה בְמִצְרַיִם - בִּנְעוּרֵיהֶן זָנוּ, שָׁמָּה מֹעֲכוּ שְׁדֵיהֶן וְשָׁם עִשּׂוּ דַּדֵּי בְּתוּלֵיהֶן. וּשְׁמוֹתָן `אָהֳלָה הַגְּדוֹלָה` וְ`אָהֳלִיבָה` - אֲחוֹתָהּ וַתִּהְיֶינָה לִי. וַתֵּלַדְנָה בָּנִים וּבָנוֹת, וּשְׁמוֹתָן: `שֹׁמְרוֹן - אָהֳלָה` וִ`ירוּשָׁלַ‍ִם - אָהֳלִיבָה`.

אין ספק שהפעם הקב"ה יורד נמוך בבואו לדברר את יחזקאל.
אך חלפו שנים ואחד הדברים הנפלאים בעידן המודרני שקרו לאדם מהישוב שנקלע למשפט לא מובן בשפה מסויימת, זה שיש לו את מנוע החיפוש והמתרגם של גוגל. ואז מדהים לגלות איך באורח מופלא לעתים מושג מימים קדומים שב ועולה מנבכי העבר באמצעות מנוע החיפוש ומקבל משמעות מצחיקה ולעתים אף גרוטסקית. וזה קורה בעיקר כאשר מנסים לתרגם לאנגלית קללה בערבית הכתובה בעברית. מנוע החיפוש שצריך להעביר משמעות דרך שלוש שפות מייצר תרגום נפלא, ובורא אופציה תרבותית חדשה ומרסקת.

תשמעו סיפור, לאחר פיטוריו של דייויד בלאט מקבוצת קליבלנד קאבלירס, התמלא חשבון האינסטגראם של לברון ג`יימס בקללות וגידופים בערבוביה באנגלית ובעברית, שכתבו בזעם אוהדים ישראלים של דייויד בלאט. בין שאר הגידופים שהופיעו בחשבון היה כתוב גם "כוס אחותך".

עיתונאים אמריקאים שניסו להבין מה זה אומר לעזאזל "כוס אחותך", נעזרו במתרגם המפותח של גוגל שתרגם "כוס אחותך" ל "the cup of youre sister " . עוד קצת חיפוש בגוגל והם עלו על פסוק לג מפרק כג בספר יחזקאל "שִׁכָּרוֹן וְיָגוֹן, תִּמָּלֵאִי; כּוֹס שַׁמָּה וּשְׁמָמָה, כּוֹס אֲחוֹתֵךְ שֹׁמְרוֹן".
פששש סחו לעצמם העיתונאים האמריקאים בהתפעלות, הישראלים האלה יודעים לקלל ממש כמו כומר בכנסיה אוונגליסטית.

אז מהיום אם בא לכם לקלל כאשר אתם נמצאים בסיטואציה מעצבנת מסוג שנע בטווח מהמשפחתי עד לציבורי במגרש הכדורגל או בכדורסל עסקינן פיתחו את הפה ואמרו בקול גדול: "the cup of youre sister". ניסיתי זה עובד מצוין.
--------------------------------------------------
בצילום: עוד גרסה מהטבע ל"כוס אחותך"