צור - יחזקאל כ"ו | עופר בורין

מאת: עופר בורין התמונה - eldadcarin canstockphoto ת.פרסום: 15/05/20
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

יחזקאל ממשיך בנבואות חורבן על עמים אחרים באזור, והפעם על צור.
שלושה פרקים "מבזבז" יחזקאל על נבואות חורבן ונקמה על צור. זה הראשון שבהם.
----------
מדוע חוטפת צור את הנבואה הזו?

ב בֶּן־אָדָ֗ם יַעַן אֲשֶׁר־אָ֨מְרָה צֹּ֤ר עַל־יְרוּשָׁלִַ֨ם֙ הֶאָ֔ח נִשְׁבְּרָ֛ה דַּלְת֥וֹת הָעַמִּ֖ים נָסֵ֣בָּה אֵלָ֑י אִמָּלְאָ֖ה הָחֳרָֽבָה ׃

כלומר – בצור שמחו על נפילת ירושלים, שאמנם לא הייתה במלחמה אתה, אבל התחרתה בה בקשרי המסחר עם העולם (`דלתות העמים`). אנשי צור קיוו לזכות ברווח מסחרי מנפילת ירושלים (`נסבה אלי אמלאה החרבה) משום שעסקי המסחר של ירושלים יעברו כעת לצור, שגם כך הייתה שער מסחרי מרכזי משום היותה (אי) עיר נמל קרובה לחוף.
----------
אז לרשימת החטאים של עמים הרואים בנפילת עם שכן מתווספת התקווה לרווח כספי.
----------
מדוע משקיע הנביא שלשה (3!) פרקים לנושא צור?
סה"כ מדינה קטנטונת ולא ממש מזיקה.
קראתי מספר פירושים אבל לא באתי לידי מענה סביר.
ייתכן, ומאחר והמצור על צור היה מאוד ארוך (בבל "ישבה" על צור במשך 12 שנים), החליט יחזקאל להרבות במילים כדי לעודד את "יהוה" לבצע את הנקמה כפי שהוא חזה אותה.
ואולי בגלל הקשרים ההדוקים שהיו לצור עם שלמה המלך בתקופת בניית בית המקדש. חומרים רבים שהגיעו מצור שמשו את שלמה המלך בבניית בית המקדש והארמונות בירושלים. לאחר קשר כה חזק, ייתכן ונדרשים הסברים רבים לנבואת חורבן כה קשה.
----------
בכל אופן, צור הייתה אגוז קשה לפיצוח.
יחזקאל אפילו ניבא שהאי צור ייעלם ויטבע בים:

יט כִּ֣י כֹ֤ה אָמַר֙ אֲדֹנָ֣י יְהוִ֔ה בְּתִתִּ֤י אֹתָךְ֙ עִ֣יר נֶחֱרֶ֔בֶת כֶּעָרִ֖ים אֲשֶׁ֣ר לֹֽא־נוֹשָׁ֑בוּ בְּהַעֲל֤וֹת עָלַ֨יִךְ֙ אֶת־תְּה֔וֹם וְכִסּ֖וּךְ הַמַּ֥יִם הָרַבִּֽים ׃ כ וְהוֹרַדְתִּיךְ֩ אֶת־י֨וֹרְדֵי ב֜וֹר אֶל־עַ֣ם עוֹלָ֗ם וְהוֹשַׁבְתִּיךְ בְּאֶ֨רֶץ תַּחְתִּיּ֜וֹת כָּחֳרָב֤וֹת מֵֽעוֹלָם֙ אֶת־י֣וֹרְדֵי ב֔וֹר לְמַ֖עַן לֹ֣א תֵשֵׁ֑בִי וְנָתַתִּ֥י צְבִ֖י בְּאֶ֥רֶץ חַיִּֽים ׃

כידוע לנו – זה לא קרה.
האי צור, אמנם מחובר ליבשה באמצעות סוללה שהקים אלכסנדר מוקדון, הרבה שנים לאחר כיבוש העיר או הכנעת העיר ע"י נבוכדנצאר מלך בבל, עדיין בולט מעל פני הים!!
מסתבר שנבואות של נביא הנחשב לנביא אמת, לא תמיד מתגשמות, אלא אם כן יש לאנשי צור היום סיבה לדאגה....