שנאת נשים לעצמן / אשכר אלדן כהן

מאת: אשכר אלדן כהן כתיבה וציור ת.פרסום: 07/11/15
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

על שינאת נשים לעצמן לבנותיהן ולנכדותיהן. בעקבות ויקרא.

מרבית הזמן אני מרגישה כאן בורה. גדלתי בעולם חילוני. לא בתוך "כתבי הקודש". גם לימודי יהדות היו בחיי אפיזודה קצרה ובמובן מסויים מקרית כי היא היוותה חלק מחייב במערכת שהייתי שייכת אליה ולא בחירה מכוונת שלי.
הידע שלי בתנך ומקורות היהדות ניזון במקור מלימודים בביה"ס, מהבית, ומהרחוב במובן הרחב של המושג. ידע שמרביתו מוטמע אף מבלי דעת. 
מאז התחלתי לקחת חלק בכתיבה בפרוייקט מחלנים תנך, הידע שלי מתרחב באמצעות קריאה בתנך ובקריאת המאמרים המתפרסמים כאן.
הקריאה בספר ויקרא קשה לי במיוחד. אני לא זוכרת שאי פעם למדתי את התכנים הללו. אז, או שלא למדתי אותם, או שהידחקתי אותם היטב.
התכנים העולים כאן לאחרונה באשר לביזוי נשים, ביזוי שמוטמע ונוכח בעוצמה בתוך מקורות התרבות היהודית, הובילו אותי למחשבות על היחסים הנוצרים בעקבות שינון תכנים אלה. יחסים מופנמים בתוך גבר ובתוך אשה ביחס לעצמןם וביחס לזולתןם.
האם וכיצד מסרים אלה מחלחלים עמוק לתוך הנפש והתגלויותיה. האם יכולה אשה לאהוב ולקבל את עצמה כפי שהיא, כאשר היא גדלה בתרבות שאמונה על העברת מסרים טקסטואלים ומעשיים, המבהירים כי היא טמאה ביסודה, ועליה להיטהר לקראת ארועים משמעותיים בחייה בהם היא באה לידי חיבור עם אחר. כיצד יכולה אשה לאהוב את עצמה, לקבל את עצמה, נפשה, נישמתה, גופה, יצריה ותשוקתה, כאשר היא נידרשת לדעת שהיא טמאה במהלך חלקים ניכרים מחייה.
האם אשה שאולפה לשנוא את עצמה יכולה בכנות ומעומק לבה להעניק אהבה וברכת חיים אמיתית ומלאה לבנותיה ונכדותיה ? האם אשה שאולפה לראות בעצמה טמאה שצריכה להיטהר עבור גבר, לא מאולפת לראות בגבר עליון בכל מצב גם כבן זוג גם כבן וגם כנכד ?
האם התרבות הזו היא תרבות דתית או שהיא תרבות כוללת ? האם אפשר להחלץ מהמסרים הללו ? האם יש בכלל צורך או חשיבות בעיסוק בתכנים הללו המופיעים בתנך או שמא יש להחליט שאבד הקלח על מסרים אלו, שבעצם אף פעם לא היו מוסריים, ולקבור טקסטים אלה באדמה. או שמא מה שנאמר שם הוא בעצם שיקוף עצוב של יחסי כוחות בין המינים, שלא נובעים מהטקסט. שהרי יש אנשים רבים שגדלו בבית חילוני ונוהגים בנשים בהתנשאות זילזול ביזוי וניצול. יש נשים שגדלו בבית חילוני ומתמודדות עם אותם קשיים רגשיים ביחס לעצמן.
שאלות רבות ותשובות אין.