כפרה - ויקרא ד'/יונה ארזי

מאת: יונה ארזי , ציור : Ivan Albright's Dorian Gray ת.פרסום: 21/11/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

`כפרה` - מילה כל כך שגורה היום, כינוי חיבה לילד, לאישה או לאיש , מאיפה כל זה בא, ולמה אנחנו מכנים אנשים, גם סתם אנשים שאנחנו לא מכירים `כפרה`? אני לא יודעת מה כל כך מקסים בכינוי כפרה, אבל מסתקרנת לבדוק את גלגולו של המושג הזה במסורת שלנו.
הראשון שעשה כפרה הוא נח.... ועוד בהוראת אלהים...יד) עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי גֹפֶר קִנִּים תַּעֲשֶׂה אֶת הַתֵּבָה וְכָפַרְתָּ אֹתָהּ מִבַּיִת וּמִחוּץ בַּכֹּפֶר (בראשית ו), מכאן אני לומדת שהכפרה היא כיסוי, איטום, ציפוי. וזה מפתיע אותי כי מייד אני חושבת על יום כפור – האם תענית וצום מכסים על כל חטאי, שממשיכים להיות נוכחים מתחת לכיסוי?
ומה עם תיבת פנדורה – אותה תיבה שבה נמצאים כל החטאים מעשי הרשעה והעוולה המוחזקת סגורה כדי למנוע מהעולם להיפגע? סופה של אותה תיבה שאכן נפתחה וכל החטאים והעוולות התעופפו להם והתפזרו בעולם ומאז ועד היום הם נוכחים בחיינו?

האם כיסוי בעזרת דם הנשפך בסיטונות על הפרוכת ועל המזבח מכסה מכפר ומייצר סליחה?

לדעת הכהנים שכתבו את הפרק הזה – כפרה ובעיקבותיה סליחה הן אופציות ממשיות. הטקסים רווי הדמים שהם עורכים נתפסים כרציניים וחגיגיים, וכמובן מיסטיים. אולי הכהנים היו קצת ציניים, אבל ללא ספק הקהל הרגיש מטוהר. חוקר ספר ויקרא יעקב מילגרום מדבר על תסמונת דוריאן גריי – אותו צעיר יפה תואר, שהובטח לו להיות צעיר לנצח, הוא חוטא וחוטא, ורק דמות דיוקנו המצויירת החבויה בעליית הגג מתכערת. כך גם החטאים מזהמים את פנימיות ומהות המתחם המקודש, ואפילו אם אינם נראים לעין הם קיימים ומכערים ומעוותים את פני החברה – ולכן בטקס יש גם כפרה וגם סליחה. החלק של הכפרה הוא כנראה מעשה של טיהור על ידי דם הנזרק על הפרוכת או על יסוד המזבח. ורק אז אפשר לחזור ולהמשיך את מעגל החיים.

תפילתו של רב ששת לאחר תענית מהדהדת את התוכן של הפרק שלנו - 
רבון העולמים, גלוי לפניך, בזמן שבית המקדש קיים אדם חוטא ומקריב קרבן, ואין מקריבין ממנו אלא חלבו ודמו ומתכפר לו; ועכשיו ישבתי בתענית ונתמעט חלבי ודמי, יהי רצון מלפניך שיהא חלבי ודמי שנתמעט כאילו הקרבתיו לפניך על גבי המזבח ותרצני (ברכות יז)
ככותבת ב`מחלנים אני מחוייבת לשאול את עצמי על תהליכי הכפרה האישיים שלי, ויותר מכך – על הסליחות שסלחתי ולא סלחתי, ועל הכפרות שהוצעו לי ולא לקחתי.
ואולי מכאן הכינוי `כפרה` – סולח/ת מראש על העוולות העוונות והדם הרע שיהיה בינינו.


ו ה צ י ו ר - Ivan Albright`s Dorian Gray, ציור שהוכן במיוחד לסרט, תמונתו של דוריאן גריי, מ 1945