וַהֲקֵמֹנוּ עָלָיו שִׁבְעָה רֹעִים - מיכה ה' | אורי הייטנר

מאת: אורי הייטנר, ציור יונה ארזי ת.פרסום: 09/01/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

הפיוט "מעוז צור" שאנו שרים בחנוכה, לרוב רק את ביתו הראשון, הוא בן חמשה בתים שהאחרון בהם מסתיים במילים: "הָקֵם לָנוּ רוֹעִים שִׁבְעָה". הפיוט הוא תחינה לאלוהים להציל את העם היהודי הגולה מידי האויבים והצוררים הממררים את חייו. הפייטן מזכיר לאלוהים כיצד נחלץ לעזרת ישראל בגלות מצרים, בגלות בבל ובשעבוד יוון וקורא לו להתגלות גם היום, לנוכח הרדיפות במסעי הצלב, ולגאול את עמו.

את מילות הסיום, התחינה לאלוהים: "הָקֵם לָנוּ רוֹעִים שִׁבְעָה", נטל הפייטן, מרדכי שמו (על פי האקרוסטיכון – ראשי התיבות של המילים הפותחות כל בית), מפרק ה בספר מיכה.

"אַשּׁוּר כִּי יָבוֹא בְאַרְצֵנוּ, וְכִי יִדְרֹךְ בְּאַרְמְנוֹתֵינוּ, וַהֲקֵמֹנוּ עָלָיו שִׁבְעָה רֹעִים וּשְׁמֹנָה נְסִיכֵי אָדָם. וְרָעוּ אֶת אֶרֶץ אַשּׁוּר בַּחֶרֶב, וְאֶת אֶרֶץ נִמְרֹד בִּפְתָחֶיהָ, וְהִצִּיל מֵאַשּׁוּר כִּי יָבוֹא בְאַרְצֵנוּ, וְכִי יִדְרֹךְ בִּגְבוּלֵנוּ". הרועים הם מנהיגים. רבים ממנהיגי ישראל היו רועי צאן – האבות, משה, דוד. הרועה הוא גם כינוי לאלוהים "ה` רועי, לא אחסר". בתלמוד, מסכת סוכה, הרועים הם אדם, שת, מתושלח, אברהם, משה , אהרון ודוד, ושמונת נסיכי אדם הם ישי, שאול, שמואל, עמוס, צפניה, צדקיהו, משיח ואליהו (מתוך פירוש שטיינזלץ למיכה).

הנביא מתאר את שבעת הרועים שיובילו את ישראל לניצחון מוחץ על המעצמה העולה – אשור.

כותב הפיוט מביע תקוותו לגאולה. הוא מתחנן לאלוהים שיחזיר את העם לארצו ויעמיד עליו מנהיגים שיגוננו עליו, כבימיו הגדולים של עם ישראל.

****

פרק ה משלב נבואת פורענות עם נבואת נחמה. תחילה "יִתְּנֵם" – ייתן את ישראל ויהודה בידי צר ואויב. אולם הגלות נועדה לבניה מחדש של העם. ובשיבת ציון, תבוא שעת ניצחון שיביא לשלום.

השלב ההכרחי לשלום הוא עוצמה והרתעה. "וְהָיָה שְׁאֵרִית יַעֲקֹב בַּגּוֹיִם, בְּקֶרֶב עַמִּים רַבִּים, כְּאַרְיֵה בְּבַהֲמוֹת יַעַר, כִּכְפִיר בְּעֶדְרֵי צֹאן, אֲשֶׁר אִם עָבַר וְרָמַס וְטָרַף וְאֵין מַצִּיל". רק אז, כאשר ישראל תהיה החזקה בכל מדינות האזור, והרתעתה תהיה מלאה – או אז יבוא השלום. ויהיה זה שלום של אחרית הימים, שלום של "וכתתו": "וְהָיָה בַיּוֹם הַהוּא, נְאֻם יְהוָה, וְהִכְרַתִּי סוּסֶיךָ מִקִּרְבֶּךָ, וְהַאֲבַדְתִּי מַרְכְּבֹתֶיךָ. וְהִכְרַתִּי עָרֵי אַרְצֶךָ, וְהָרַסְתִּי כָּל מִבְצָרֶיךָ". לא יהיה עוד צורך בכוח צבאי ובמבצרים. ההרתעה תהיה מוחלטת וסופית. אחרית הימים כבר אמרנו?