מה אתה צועק? אין לך משהו אחר לעשות בחיים? - מיכה ה' | דודו פלמה

מאת: כתיבה וציור - דודו פלמה ת.פרסום: 09/01/17
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 וְהָיָה שְׁאֵרִית יַעֲקֹב בְּקֶרֶב עַמִּים רַבִּים כְּטַל מֵאֵת יְהוָה, כִּרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב אֲשֶׁר לֹא יְקַוֶּה לְאִישׁ, וְלֹא יְיַחֵל לִבְנֵי אָדָם.

****

יש לנו כאן בפרק ה` הצצה קטנה לכבשן היצירה של הנביא, לאופן בו היה הנביא מכין את דרשתו. 

אמנם במסכת סנהדרין כתוב "אֵין שְׁנֵי נְבִיאִים מִתְנַבְּאִים בְּסִגְנוֹן אֶחָד". אך מסתבר שהיו רגעים בהם לנביא לא היה זמן לחכות עד שאלוהים ידבר  אליו, כי זמן אלוהים וזמן האדם אינם מסונכרנים כידוע. מיכה יודע שהוא צריך עוד מעט לצאת החוצה ולשאת את דברי התוכחה שלו לאנשים שטווח התגובה שלהם ינוע בין לעג גלוי לחרדה מוסתרת. 

אבל אלוהים לא מדבר, כן יש ימים כאלה לכל נביא, והוא צריך לספק את הסחורה. 
 הוא הולך אל החדר בו הוא שומר את המגילות מתלבט רגע ואז הוא אומר לעצמו "שירת האזינו מכילה בתוכה כבר את כל מה שנביא ממוצע צריך להגיד לאנשים קשי עורף" ושולף את מגילת "שירת האזינו" מאיזשהו כד, עובר עם האצבע על המילים ותר אחר המשפט הנכון שעליו יבנה את דרשת הזעם שלו. 

כמעט מיד קופץ לעיניו הפסוק: "יַעֲרֹף כַּמָּטָר לִקְחִי תִּזַּל כַּטַּל אִמְרָתִי כִּשְׂעִירִם עֲלֵי דֶשֶׁא וְכִרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב". 
 "בינגו" מהמהם מיכה לעצמו, "טל" זה מוטיב חזק ורענן, שמגרה את הדמיון לראות איך הטל מטפטף לאט בבוקר ומתגבש כרביבים עלי עשב... הוא כותב במהירות ובונה את דרשת הזעם סביב לפסוק הנבחר.
 אז הוא נאנח לעצמו ויוצא החוצה ומתחיל לצעוק " וְאַתָּה בֵּית לֶחֶם אֶפְרָתָה, צָעִיר לִהְיוֹת בְּאַלְפֵי יְהוּדָה מִמְּךָ לִי יֵצֵא, לִהְיוֹת מוֹשֵׁל בְּיִשְׂרָאֵל; וּמוֹצָאֹתָיו מִקֶּדֶם, מִימֵי עוֹלָם. לָכֵן יִתְּנֵם עַד עֵת יוֹלֵדָה יָלָדָה; וְיֶתֶר אֶחָיו יְשׁוּבוּן עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל... 

מה אתה צועק, אומרים לו האנשים הטרודים בעמל יומם, אין לך משהו אחר לעשות בחיים?