מהסוף להתחלה - איכה ד' | דודו פלמה

מאת: כתיבה ועיבוד תמונה דודו פלמה ת.פרסום: 21/01/18
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

 כִּלָּה יְהוָה אֶת חֲמָתוֹ, שָׁפַךְ חֲרוֹן אַפּוֹ; וַיַּצֶּת אֵשׁ בְּצִיּוֹן, וַתֹּאכַל יְסֹדֹתֶיהָ. לֹא הֶאֱמִינוּ מַלְכֵי אֶרֶץ וכל (כֹּל) יֹשְׁבֵי תֵבֵל:  כִּי יָבֹא צַר וְאוֹיֵב בְּשַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלִָם. מֵחַטֹּאות נְבִיאֶיהָ עֲוֺנֹת כֹּהֲנֶיהָ:  הַשֹּׁפְכִים בְּקִרְבָּהּ דַּם צַדִּיקִים. נָעוּ עִוְרִים בַּחוּצוֹת נְגֹאֲלוּ בַּדָּם; בְּלֹא יוּכְלוּ יִגְּעוּ בִּלְבֻשֵׁיהֶם.

                                                 ****

בואו נעשה רשימה חלקית של דברים שנתניהו "לא ידע": הוא לא ידע ששמרון מייצג את טיסנקרופ. הוא לא ידע ששמרון שותף במיזם להפריט את מספנות חיל הים לטובת טיסנקרופ. הוא לא ידע ששמרון דוחף לביטול המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות שטח (לטובת טיסנקרופ). הוא לא ידע שהגברת דורשת (ומקבלת) אספקת שמפניה ורודה קבועה מהחברים מילצ`ן ופאקר. הוא לא ידע ששלמה פילבר מרעיף על בזק הטבות במאות מיליונים. הנושא לא עלה בפגישותיו התכופות עם הבעלים של בזק, שאול אלוביץ`, שהתקיימו במקביל. הוא לא ידע שהגברת, על פי פרסום בערוץ 10, דרשה ממילצ`ן לממן שיפוצים בבית בקיסריה (הנושא, כך דווח, בחקירת משטרה). הוא לא ידע שהיא דרשה מעילים חדשים, והוא לא ידע שהיא דרשה ממילצ`ן, וגם מאחרים, תכשיטים במתנה. וגם קיבלה. אופס, כאן הוא דווקא ידע, כי הוא בעצמו התקשר למילצ`ן וביקש שירכוש לה גם את הפריט השני. הרי מדובר בסט. אז נתניהו הוא פשוט טיפוס כזה, שלא יודע. הדבר היחיד שהוא יודע, זה שתמיד יהיו מספיק אנשים שיאמינו שהוא לא ידע. (בן כספית, 14/01/2018 מעריב)

                                                ****

המדינה לא תהיה עוד מדינה יהודית אלא מדינה "כנענית" : בעיותיה וצרכיה ותפקידיה לא יהיו עוד הבעיות והצרכים והתפקידים של העם היהודי שבארץ ובחו"ל, אלא רק ענייני הממשל והמינהל הספציפיים של מדינה זו - ענייני השלטון על יהודים וערבים יחד, בדומה לבעיותיה של מדינת הלבנון, שאינן אלא הדאגה המתמידה לפתרון בעיית היחסים בין מרונים ומוסלמים ודרוזים וכו`. המדינה תוטרד בבעיותיה הספציפיות האלה, ולא יהיה לה ענין לעם היהודי. תוך זמן קצר ינתקו הקשרים הרוחניים והנפשיים בינה ובין העם היהודי, וכן הקשרים הרוחניים והנפשיים בינה ובין תכניה של ההיסטוריה של עם ישראל ושל היהדות. כל התוכן של המפלצת הקרויה "א"י השלמה" לא יהיה אלא קיום המנגנון השלטוני-מינהלי שלה. מן הבחינה החברתית : תוך זמן קצר לא יהיה עוד במדינה ההיא לא פועל יהודי ולא חקלאי יהודי. הערבים יהיו העם העובד, והיהודים יהיו מנהלים, מפקחים, פקידים ושוטרים, ובעיקר - שוטרי-חרש. המדינה השלטת על אוכלוסיה עויינת של 2-1.4 מיליון זרים תהיה בהכרח מדינת ש.ב., עם כל מה שמתחייב מזה כהשלכות על רוח החינוך, על חופש הדיבור והמחשבה ועל המשטר הדמוקרטי. השחיתות האופיינית לכל משטר קולוניאלי תדבק גם במדינת ישראל. המינהל יצטרך לעסוק בדיכוי תנועת-מרי ערבית - מזה, וברכישת קוויזלינגים ערבים - מזה. יש חשש שגם צה"ל - שהיה עד עכשיו צבא עממי - יתנוון ע"י הפיכתו לצבא-כיבוש, ושמפקדיו שיהיו למושלים צבאיים יהיו כעמיתיהם באומות אחרות, וד"ל. (ישעיהו ליבוביץ, "שטחים", פורסם ב"ידיעות אחרונות" אפריל-מאי, 1968)

                                          ****

מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה   נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות. מדינת ישראל תהא מוכנה לשתף פעולה עם המוסדות והנציגים של האומות המאוחדות בהגשמת החלטת העצרת מיום 29 בנובמבר 1947 ותפעל להקמת האחדות הכלכלית של ארץ-ישראל בשלמותה... (מגילת העצמאות  ו` אייר תש"ח, 15 במאי 1948)

                                               ****

להיות או לחדול: שעה זו, שאנחנו נתונים בה, היא לא כדאתמול, לא כתמול שלשום – אין דומה לה. כל היסודות והתנאים מבית ומבחוץ שעל ידם נתקיימנו כל הימים נתמוטטו. "הלילות הארוכים" הללו חדלו, ותחתם באו ימים חדשים ותנאים חדשים; והפחד אשר בלבנו לא שווא הוא, שאין אנחנו עומדים עוד על אֵם הדרך – ושהגענו לעת שבה שני עולמות מתנגשים: היות או חדלון! להיות יהודים אחרונים או עברים ראשונים. (מיכה יוסף ברדיצ`בסקי, `נתיבות`)